Souboj gigantů. Walmart žaluje Visu o pět miliard dolarů | E15.cz

Souboj gigantů. Walmart žaluje Visu o pět miliard dolarů

Walmart
Walmart
• 
ZDROJ: wetwebwork/flicker

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší světový maloobchodní řetězec Wal-Mart zažaloval síť platebních karet Visa o pět miliard dolarů, co je asi 100 miliard korun. Důvodem jsou příliš vysoké poplatky.

Největší světový maloobchodní řetězec Walmart zažaloval síť platebních karet Visa o pět miliard dolarů, co je asi 100 miliard korun. Důvodem jsou příliš vysoké poplatky.

Walmart tvrdí, že společnost Visa prostřednictvím spolupráce s velkými bankami uměle zvyšovala poplatky, které obchodníci platí za transakce s jejími kartami. Tyto vysoké poplatky podle Walmartu způsobily obchodníkům v letech 2004 až 2012 „obrovské“ škody. Visa se k žalobě odmítla vyjádřit. Americký soud v prosinci schválil urovnání hromadné žaloby obchodníků na společnost Visa a jejího konkurenta MasterCard za 5,7 miliardy dolarů. Někteří maloobchodníci, včetně firmy Walmart, však nebyli s podobou dohody spokojeni, takže se k urovnání nepřipojili. Získali tak možnost usilovat o odškodné samostatně.

V Evropě provozuje značku Visa společnost Visa Europe. Ta se nedávno zavázala omezit poplatek u kreditních karet na 0,3 procenta hodnoty transakce, aby ukončila vyšetřování ze strany Evropské komise. Ta tvrdila, že poplatky firmy Visa Europe potlačují konkurenci a způsobují vyšší ceny pro spotřebitele.

Poplatky, které Visa Europe za transakce s kreditními kartami vybírá od maloobchodníků, se díky dohodě sníží o 40 až 60 procent. Visa Europe již dříve čelila jinému vyšetřování regulátorů a v roce 2010 souhlasila s omezením poplatků u debetních karet na 0,2 procenta objemu transakce, aby toto vyšetřování ukončila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah