Tablety vytlačují osobní počítače i v Česku | E15.cz

Tablety vytlačují osobní počítače i v Česku

Tablety vytlačují osobní počítače i v Česku
Tablet Samsung s operačním systémem Windows 8 (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ČTK

Marek Schwarzman

Trh s osobními počítači (PC) neprožívá dobré časy. Podle výzkumné a poradenské společnosti Gartner se v průběhu letošního druhého kvartálu propadl o více než deset procent, a jednalo se tak o pátý kvartální pokles v řadě. Česko není výjimkou.

Loni dosáhl český trh s PC podle dat Gartneru objemu téměř šestnácti miliard korun, letos by to však už mělo být pouze necelých třináct a půl miliardy korun. Může za to masivní nástup hybridních zařízení a hlavně tabletů, které již mají na svědomí značné přidušení trhu s netbooky. Nyní obzvlášť v domácnostech vytlačují levné PC s nižším výkonem.

Prodeje PR a tabletů v ČRProdeje PR a tabletů v ČRAutor:

Loni se tabletů v Česku prodalo zhruba 127 tisíc kusů, jen letos by to však už mělo být přes 310 tisíc zařízení. „V Česku je však v porovnání se západní Evropou relativně menší zastoupení tabletů a mobilních PC oproti desktopům,“ upřesnila ředitelka výzkumu Gartner Annette Jumpová. Z hlediska dynamiky trhu je patrný vliv omezených rozpočtů, a to jak spotřebitelů, tak i firemních zákazníků. „Výsledkem jsou delší cykly obnovy hardwaru,“ dodala.

Obecně lze podle Gartneru očekávat bouřlivý vývoj v segmentu tabletů a hybridních přenosných zařízení.

Z globálního pohledu se výrobcům PC pro profesionální klientelu dařilo lépe než těm, kteří se zaměřují na běžného spotřebitele.

Autor: Marek Schwarzman
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!