Technologickým možnostem navzdory: deskové hry vydělávají stále více | E15.cz

Technologickým možnostem navzdory: deskové hry vydělávají stále více

Navigador
Navigador
• 
ZDROJ: bghut.pixnet.net

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
I v době počítačů, mobilů a tabletů zájem Čechů o společenské deskové hry roste. Nejvyhledávanější hrou na internetu byli loni Osadníci z Katanu, hned za ní následovaly Activity Original 2, třetí bylo Ubongo. Oblíbené jsou také hry Česko nebo Český film, při kterých lidé mohou rozšiřovat své vědomosti. Vyplývá to ze statistik portálu Heureka.cz. Prodej tradičních šachů naopak klesá.

Mezi nejpopulárnější klasické deskové hry patří v Česku stále Carcassone a Aktivity, které k nám přišly před deseti lety a získaly si hodně příznivců a jejich popularita přetrvává,“ poznamenal odborník na společenské hry Pavel Prachař ze společnosti Mindok.

Na trh přitom neustále přicházejí nové deskové hry. „Díky velkému množství nových deskových her dochází každoročně na trhu k velkým změnám. Například o hru šachy nebo dáma se meziročně zájem snížil zhruba o třetinu, naopak o více než polovinu vzrostl zájem o Člověče, nezlob se. Přesto je však na internetu zájem spíše o deskové hry moderní,“ uvedl Kamil Demuth ze srovnávače cen Heureka.cz.

Carcassone Autor: wired.com
Carcassone

Nový trend: Ne proti sobě, ale společně proti hře

Například ve specializovaných e-shopech deskove-hry.eu a svet-her.cz je nejprodávanější hrou 7 divů světa. V ní se hráč stává vládcem starověkého města a snaží se zapsat do historie jako stavitel jednoho ze sedmi divů světa. Jeho úkolem je starat se o nerostné zdroje, zpracovávat suroviny a rozvíjet své město po obchodní i politické stránce.

Populární z nových her jsou také Příběhy z kostek, ve kterých se na základě hodu kostkou vypráví příběh, což rozvíjí kreativitu, slovní zásobu a představivost.

Mezi nejprodávanější hry na internetu patří také erotické hry pro páry. Poslední dobou jsou také oblíbené hry pro jednoho hráče, které jsou na pomezí hry a hlavolamu. „Je to věc, která rozvíjí logické myšlení. Na popularitě rovněž získávají kooperativní hry, ve kterých hráči nehrají proti sobě, ale hrají společně proti nějakému hernímu zařízení,“ uvedl Pavel Prachař. Mezi takové patří třeba kultovní Arkham Horror.

Arkham Horror (boardgamegeek.com) Autor: boardgamegeek.com
Arkham Horror

Děti neumějí šachy

„Výroba deskových her patří v oboru výroby hraček k nejstabilnějšímu pododvětví s trvalým nárůstem prodeje, zejména pokud sem zahrneme i puzzle,“ uvedl Jiří Šťastný ze Sdružení pro hračku a hru. Jedničkou je podle něj trvale Člověče, nezlob se a hry na bázi monopoly v nejrůznějších obměnách.

Prodej šachů podle obchodníků klesá, důvodem je zřejmě i to, že se hráči přesouvají na internet. „Dětí, co umějí hrát šachy, je v dnešní době poměrně málo,“ dodal Prachař.

Dalším trendem v odvětví jsou ale také hry, které se hrají krátkou dobu a míří na člověka, který nemá příliš volného času.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.