Tradiční řetězce prohrávají boj s diskonty | E15.cz

Tradiční řetězce prohrávají boj s diskonty

Supermarket
Supermarket
• 
ZDROJ: Tomas Novak/Euro

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vítězem krize na maloobchodním trhu jsou diskontní řetězce. Posilují v Česku i celé Evropě. V příštích letech je dokonce možné, že v tržbách předhoní dosavadní lídry evropského trhu, britské Tesco a francouzský Carrefour. Vyzývatelem je německá společnost Schwarz-Gruppe, která zastřešuje diskontní Lidl a původně podobně orientovaný Kaufland.

Do roku 2018 tržby skupiny Schwarz-Gruppe vyšplhají až na 80 miliard eur. To z ní udělá jedničku evropského maloobchodu, předpovídá nová studie poradenské společnosti Planet Retail.„Je to bezprecedentní posun v poměru sil na evropském maloobchodním trhu poháněný téměř nezastavitelným růstem diskontů,“ uvedl autor analýzy David Gray.

V Česku je z hlediska tržeb největším diskontem Penny Market z německé skupiny Rewe. Jeho tržby už podle posledních zveřejněných výsledků nejsou daleko od 30 miliard korun. Konkurenční Lidl již ovšem s tržbami kolem 25 miliard šlape Penny Marketu na paty. Je to však stále asi jen polovina toho, jaké budou v Česku tržby skupiny Ahold s prodejnami Albert poté, co na tuzemském trhu převezme ztrátový Spar.

Lidl nejziskovější

V ziskovosti už je ovšem Lidl jedničkou. Jeho provozní marži 6,7 procenta mu mohou konkurenti jen závidět. Stejně jako meziroční růst provozního výsledku o 29 procent na 1,6 miliardy.

Posilování diskontů na českém trhu potvrzuje také společnost Incoma GfK. „Tomuto vývoji pomohla ekonomická krize a velmi dobré cenové image diskontů v očích nakupujících. Ale krize na trhu odeznívá a diskontní řetězce rostou dál,“ řekl analytik společnosti Zdeněk Skála. Diskonty rovněž zahušťují prodejní síť, což je další faktor úspěchu. „Možná nejpodstatnější je, že diskonty zařazují do sortimentu více výrobků a zdůrazňují čerstvé potraviny,“ dodal analytik.

A právě posilování na úkor původních supermarketů a hypermarketů je strategií Lidlu také v Česku. „Naším primárním cílem je nabízet nejlepší poměr kvality a ceny na trhu a na tento cíl se budeme zaměřovat především,“ sdělila mluvčí řetězce Jitka Vrbová.

:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.