Úřady stáhly mečouna z Makra, obsahoval moc rtuti. Tuna se ho prodala | E15.cz

Úřady stáhly mečouna z Makra, obsahoval moc rtuti. Tuna se ho prodala

Sashimi, mečoun
Sashimi, mečoun
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Státní veterinární správa stáhla z trhu 300 kilogramů mraženého mečouna kvůli zvýšenému obsahu rtuti. Více než tuna masa se už prodala. Ve vzorcích bylo asi dvojnásobně víc rtuti, než je povolené množství. Podle veterinářů to neznamená pro zdraví akutní nebezpečí. Lidé mohou výrobky značky Sashimi Swordfish Loin vrátit v místě prodeje. Produkty se prodávaly v řetězci Makro v Česku a jeho obdobě Metro na Slovensku a v Maďarsku.

Více než 1300 kilogramů mražené ryby dovezla do České republiky firma AG Seafood od belgické společnosti Oceanwide, ryby však původně pocházely z Vietnamu. „Z toho 1013 kilogramů výrobku bylo prodáno konečnému spotřebiteli jako rozmražený produkt s datem spotřeby 7. února 2016,“ řekl Pejchal.

Z obchodních řetězců bylo staženo celkem 127 kilogramů ryby a toto množství bude zlikvidováno u příjemců zásilek. Dalších 180 kilogramů zadrželi v pražském skladu Fjord Bohemia a tato část zásilky bude zlikvidována nebo vrácena do Vietnamu. Výrobky jsou označené jako Sashimi Swordfish Loin s šarží VN/257/III/012, datem spotřeby 3. 4. 2017 a datem spotřeby po rozmražení 7. 2. 2016.

Úmrtí jsou výjimečná

Rtuť patří mezi kumulativní jedy, podle množství nahromaděného v těle může způsobovat zažívací problémy, potíže s ledvinami nebo neurologické změny. „Ve výjimečných případech dochází k trvalému poškození zdraví, popřípadě k úmrtí,“ dodal veterinární mluvčí.

Podle něj byly limity v odebraných vzorcích překročené přibližně dvojnásobně. „Toto množství nepředstavuje akutní nebezpečí, jedná se však o výrobek, který neodpovídá stanoveným požadavkům na zdravotní nezávadnost,“ uzavřel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.