V Česku během nejbližších let vyrostou desítky nákupních parků | E15.cz

V Česku během nejbližších let vyrostou desítky nákupních parků

ČTK

V Česku v dalších třech letech vyroste 66 nových nákupních parků o přibližné celkové rozloze 300 tisíc metrů čtverečních. Letos mají být dokončeny nákupní parky o nákupní ploše 55 tisíc metrů čtverečních, nejvíce ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Jsou mezi nimi mj. Retail Park Horní Měcholupy, Saller Milovice, Retail Park Kutná Hora, Retail Park Kolín či Retail Park Písek. Uvedla to poradenská společnost Cushman & Wakefield.

V České republice je nyní 192 nákupních parků o ploše přes 790 tisíc metrů čtverečních , z čehož je 752 tisíc metrů čtverečních obsazených nájemci. Celková neobsazenost tak činí 4,8 procenta. Velkých obchodních center je zhruba 120.

Moravskoslezský kraj spolu s Olomouckým drží druhým rokem prvenství v nejvyšším počtu nákupních parků. Na tisíc obyvatel je v nich více než 100 m2 prodejní plochy. Naopak nejméně je nákupních parků ve Středočeském kraji.

Podle studie mají největší potenciál města, která navzdory tomu, že v nich není efektivní pro developery postavit klasické obchodní centrum, poskytují dostatečné množství koupěschopných zákazníků. Developeři se rovněž více dívají po lokalitách, které tvoří satelitní strukturu pražské aglomerace.

Do nákupních center se tlačí čím dál víc restaurací

"Jedná se o menší města s velmi silnou kupní silou, která se nachází převážně ve Středočeském kraji. Obvykle se jedná o jednoduché koncepty ve složení potraviny, drogerie, móda, lékárna, elektro a chovatelské potřeby. Cílí především na zákazníky, kteří chtějí nakupovat v místě bydliště a trávit tím co nejméně času," uvedl vedoucí oddělení pronájmu nákupních parků ve společnosti Cushman & Wakefield Jiří Kristek.

Nákupní park je definován jako stavba zahrnující tři a více obchodů v rámci jednoho objektu s přímými vstupy ze společného parkoviště s celkovou plochou nejméně 1000 m2.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!