V Česku se ubytovalo o desetinu více turistů, nejvíc z Německa | E15.cz

V Česku se ubytovalo o desetinu více turistů, nejvíc z Německa

Turisté na Staroměstském náměstí v Praze
Turisté na Staroměstském náměstí v Praze
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

ČTK

V českých hotelech, penzionech a kempech se ve druhém čtvrtletí ubytovalo meziročně téměř o desetinu turistů více. Pozitivní trend tak trvá již pět čtvrtletí v řadě. Nejvíc přijelo tradičně Němců. Hostů v hromadných ubytovacích zařízeních bylo celkem 4,4 milionu, což bylo proti loňsku o 9,3 procenta více. Přibylo tuzemských i zahraničních turistů.

Na začátku letní sezóny se počet domácích návštěvníků zvýšil meziročně o 10,4 procenta. Zahraničních hostů se ubytovalo v ČR o 8,4 procenta více.

„Pokud se podobné tempo růstu udrží i ve druhé polovině roku, můžeme letos očekávat další rekord. Do ČR by mohlo přijet přes 8,5 milionu zahraničních turistů,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Podle státní agentury CzechTourism se do pozitivního vývoje příjezdů zahraničních turistů ze států platících eurem promítla i intervence ČNB, která oslabila korunu. Kromě toho se projevil i dopad velkých akcí jako mistrovství světa v hokeji či mistrovství Evropy ve fotbale do 21 let.

Nejvíce turistů z ciziny přijelo opět z Německa. Němci tvořili více než pětinu zahraniční klientely a v porovnání se stejným obdobím minulého roku se jejich počet zvýšil o 14,8 procenta. Druhou nejpočetnější skupinu zahraničních návštěvníků tvořili obyvatelé Spojených států amerických s meziročním zvýšením příjezdů o 15,1 procenta. Na třetím místě se umístilo Slovensko s nárůstem o 16,1 procenta.

Znovu se propadl počet příjezdů turistů z Ruska, ve druhém čtvrtletí oproti loňsku o 34,4 procenta. Rusové tak obsadili až pátou příčku, když je překonali i Poláci s nárůstem o 3,8 procenta. Naopak nejvýrazněji přibylo návštěvníků z Číny, a to o 46,9 procenta. Oproti prvnímu čtvrtletí tak Číňané předstihli v počtu ubytovaných i své sousedy z Jižní Koreje.

Z jednotlivých kategorií ubytovacích zařízení se dařilo kempům, kterým stoupla návštěvnost o 10,5 procenta. Nejvíce hostů ale měly hotely - 3,3 milionu, kterým se meziročně zvýšila návštěvnost o 9,9 procenta. V penzionech se meziročně ubytovalo o 9,6 procenta lidí více.

Lázeňská zařízení navštívilo 193 tisíc hostů, o 0,7 procenta více než ve stejném období předchozího roku. Počet přenocování se zvýšil také o 0,7 procenta, zejména díky domácí klientele.

Meziroční změna počtu hostů Autor: CSU

Počet lázeňských hostů z tuzemska se zvýšil o šest procent a počet přenocování o 13,6 procenta. Naopak počet příjezdů zahraničních hostů se meziročně snížil o 5,7 procenta a počet přenocování o 15,2.

Počet hostů i přenocování se oproti loňsku zvýšil ve všech regionech republiky. Nejvíce turistů přibylo v Královéhradeckém kraji, kde nárůst dosáhl 15,5 procenta. Nejnižší meziroční přírůstek - o 2,5 procenta - zaznamenal Jihomoravský kraj.

Do Česka loni přijelo podle ČSÚ 25,7 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 3,8 procenta více. Většina z nich (51,6 procenta) ale strávila v ČR jen jeden den. V tuzemských hotelech a penzionech se ubytovalo 8,1 milionu turistů z ciziny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.