V Česku výrazně ubylo ruských turistů, celkově je ale návštěvníků víc | E15.cz

V Česku výrazně ubylo ruských turistů, celkově je ale návštěvníků víc

Praha (ilustrační foto)
Praha (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Nitin Vyas via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko je pro Němce stále lákavější turistická destinace. Jejich počet za třetí čtvrtletí letošního roku vzrostl. To ovšem neplatí pro Rusy, kterých přijelo do Česka znovu o dost méně. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu k cestovnímu ruchu. Celkově počet zahraničních klientů stoupá, nárůst navíc mírně zrychlil.

Do hromadných ubytovacích zařízení dorazilo ve třetím čtvrtletí celkem 5,4 milionu hostů, o dvě procenta více než za stejné období loni. V předchozím čtvrtletí činil meziroční nárůst 1,8 procenta. Výrazně přibylo zahraničních turistů, a to o 4,2 procenta. Počet tuzemských návštěvníků zůstal na podobné úrovni jako loni.

Zvýšený zájem hostů zaznamenaly především hotely, u kterých narostl počet zákazníků o 3,4 procenta, kdežto do penzionů přijel stejný počet lidí jako v loňském roce, a kempy dokonce vykázaly mírné snížení poptávky - o 0,3 procenta.

Počet hostů roste, ale zkracují se pobyty

Klesl ale počet přenocování hostů v ubytovacích zařízeních - meziročně o 0,8 procenta na 15,8 milionu. „Hlavní turistická sezona tak potvrdila obdobný vývoj jako v předchozím roce. Přijelo více hostů, ale zkrátili své pobyty,“ sdělili statistici. Ubylo ovšem jen přenocování domácích hostů - o 2,8 procenta, kdežto u turistů z ciziny naopak přenocování o 1,7 procenta přibylo.

V regionálním srovnání vykázaly nárůst přenocování jen tři kraje. V Jihomoravském jich přibylo o 4,5 procenta, v Praze o 2,5 a v Karlovarském kraji o 0,5 procenta. Ve všech ostatních regionech zaznamenal ČSÚ meziroční pokles, nejvíce o 5,9 procenta v Libereckém kraji.

Rusové v Česku: meziroční pokles o téměř 14 procent

Největší podíl hostů z ciziny tvořili tradičně občané Spolkové republiky Německo, kterých se v Česku ubytovalo 452 tisíc, o 2,6 procenta více než za stejné období loni. Druhou nejpočetnější skupinou zůstávají hosté z Ruska, kterých bylo 180 tisíc. Meziročně ale ruských turistů výrazně ubylo, a to o 13,6 procenta.

„Do meziročního vývoje za první tři čtvrtletí zasáhlo několik faktorů. Byla to především eskalace napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, která ČR připravila o část velmi bonitních turistů. Dalším významným faktorem, byla loňská intervence ČNB, která zlevnila dovolenou v Česku zejména turistům z blízkého zahraničí, což se projevilo na vyšších příjezdech ze sousedních zemí,“ doplnil Jan Herget z Institutu turismu.

Úbytek ruských turistů nakonec nebude podle generálního ředitele agentury CzechTourism Rostislava Vodrušky v celoročním srovnání tak dramatický, jak se původně očekávalo. Celkem by podle předběžných odhadů mohlo za celý letošní rok do země přijet přes osm milionů návštěvníků.

Roste počet čínských turistů

Za celých devět měsíců letošního roku se počet ubytovaných turistů z Ruska snížil o 56 tisíc, tedy o 9,3 procenta. Média informují o problémech ruského cestovního ruchu, které přinejmenším zčásti souvisejí s ukrajinskou krizí. Výrazně však v Česku přibylo turistů z Číny, oproti loňskému 3. čtvrtletí o 23 procent.

Regionálně přibylo hostů v pěti ze 14 krajů Česka. Nejvíce posílil turismus v Jihomoravském kraji, konkrétně o 5,7 procenta.

Poskytovatelé služeb si v létě mírně polepšili
Poskytovatelům služeb ve třetím čtvrtletí vzrostly tržby. Meziročně si polepšili o 0,9 procenta, což je nepatrně rychlejší tempo růstu proti předchozímu čtvrtletí. Odběratelé utráceli více zejména za dopravu a skladování, uvedl Český statistický úřad.
Tržby dopravců a poskytovatelů skladů vzrostly za červen až září meziročně o 2,3 procenta. Z tohoto odvětví se dařilo zejména skladům (růst tržeb o čtyři procenta), po třech čtvrtletí poklesu se začalo dařit i letecké přepravě. Dlouhodobý pokles poštovních a kurýrních činností se zpomalil na desetinu procenta.
S menšími útratami klientů se v létě potýkali restauratéři, naopak poskytovatelé ubytování si proti loňsku polepšili. Tržby se zvýšily také v informačních a komunikačních činnostech, zatímco tržby realitních kanceláří a pronajímatelů nemovitostí klesly. Menší tržby měli i architekti, právníci, účetní, tržby cestovních kanceláří klesly v létě téměř o osm procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah