V restauracích se pět let nekouří. Vyznavači nikotinu si na stoly bez popelníků zvykli

Z restaurací před pěti lety zmizely cigarety

Z restaurací před pěti lety zmizely cigarety Zdroj: Michal Nosek

Popelník v hospodě je již pět let minulostí
2
Fotogalerie

Kuřáci si už pět let nemohou zapálit v restauracích. Hostinští, zejména pak ti v klasických pivnicích, se proti úpravě bouřili v obavách z odlivu štamgastů. Tato situace nenastala a kuřáci si zvykli chodit na vyhrazená místa před hospody, což mnohde budí nevoli obyvatel přilehlých domů. Podle vyjádření oslovených hostinských se ale našli zarytí kuřáci, kteří přestali do hospody úplně chodit. Na tržbách to však restauratéři nepocítili, protože přišla nová klientela, které v hospodách vadil právě cigaretový zápach.

„Po zavedení zákazu do praxe byly emotivní i faktické připomínky, že pro některé restaurace, zejména vesnické hospody, kde se ani moc nepodává jídlo, ale lidé se tam scházejí na pivo, to bude mít negativní dopad na návštěvnost a rentabilitu těchto zařízení a že některé budou muset ukončit provoz. Určitě se to i stalo, ale statistika, kolik jich právě z tohoto důvodu bylo, neexistuje,“ popisuje situaci viceprezident Asociace hotelů a restaurací pro Prahu a regiony Vlastislav Šos, který je zároveň ředitelem pražského hotelu Olympik.

Konkrétní dopad zavedení zákazu kouření není přesně analyzovaný, protože za dva roky přišla pandemie, která do rentability a provozu restaurací zasáhla mnohem výrazněji. „Celkově mohu situaci se zákazem po pěti letech vyhodnotit tak, že počáteční negativní reakce postupně odezněly a nyní již nejsou,“ dodal Šos.

„Štamgasti chodí dál. Ty, co kvůli kouření na hospodu před pěti lety zanevřeli, bych spočítal na prstech,“ potvrzuje, že zákaz kouření pivaře z hospody nevyhnal, Jan Tůma z pivnice v obci Stradonice na Lounsku. Když je podle něj otevřená letní zahrádka, tak jsou ale všichni spokojenější.

Protikuřácký zákon získal prezidentský podpis v roce 2017 a od června toho roku ukončil kuřákům možnost holdovat svému návyku v gastronomických provozech. V té době novinka vyvolala vášně a začaly dokonce vznikat kuřácké kluby. Po pěti letech se ale ukázalo, že si i zarytí kuřáci na podniky s čistým vzduchem zvykli a popelníky jim na stolech nechybějí.

„Už bych se zpátky nevracel, byť jsem to i jako nekuřák kritizoval jako zásah do pravomocí provozovatelů restaurací. Báli jsme se odchodu kuřáků, kteří tvořili dominantní část naší tehdejší klientely,“ hodnotí situaci s odstupem kuchař Jiří Šimek, který v té době vařil v pražské restauraci U Slámů.

To, že zákaz ve společnosti ale rezonuje i po pěti letech, ukázal nedávný post investora Radovana Vávry, který na svém twitterovém profilu uvedl: „Kdyby se v restauracích dál kouřilo, bylo by jich dnes zhruba polovina.“ A vzbudil řadu protichůdných reakcí.