Vánoční kapr. Sedm rad, jak se nenechat napálit při nákupu

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: archiv

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
12
Fotogalerie

Kromě nákupu dárků a vánočního stromku čeká snad každou domácnost nesnadný úkol. Je jím pořízení chutného štědrovečerního kapra. Na jeho konzumaci chtějí lidé vzpomínat a ne trávit čas výplachem žaludku či výčitkami za to, jak vás prodejce obral. Přečtěte si kuchařku ministra zemědělství Jurečky.

1. KDE NAKUPOVAT? Pokud nemáte v rodině rybáře, nebo nedostanete kapra od známých, musíte se pro něho vypravit do obchodu nebo do prodejního stánku na ulici. Prodejci kaprů v ulicích však musejí splňovat řadu náležitostí. Od samotného umístění a provozu kádí přes zabíjení a porcování ryb až po řádné ohlášení, kde a kdy je budou prodávat.

2. ZKONTROLUJTE KÁĎ. Důležité je, aby byl prodejní stánek čistý a měl například nádoby na odpadky. Také se podívejte na káď, ve které ryby plavou. Musí být vybavena tak, aby zacházení s rybami odpovídalo zásadám ochrany zdraví zvířat a požadavkům na jejich pohodu. To znamená, že kádí musí stále protékat (okysličující) voda, aby kapři neplavali ve špinavé vodě nebo se nemačkali jako sardinky v konzervě.

3. KTERÉHO VYBRAT? Dejte si pozor, aby kapři v kádích neplavali břichy vzhůru nebo neleželi na boku. Většinou to znamená, že nádrže byly přeplněné. Kapra proto raději kupte tam, kde dávají rybám více prostoru.

4. TRIKY PŘI VÁŽENÍ. Kontrolu vánočních kaprů mají na starost dvě inspekce. Státní veterinární správa, kterou především zajímá, jak se s rybami zachází, a Česká obchodní inspekce. Ta se zaměřuje na nedostatky při poctivosti prodeje, tedy zda je zákazník seznámen s cenou předem a jestli mu prodejce správně účtuje. Od stánku byste neměli odcházet třeba bez dokladu o zaplacení s uvedením ceny i váhy ryby. Pozor si dávejte na triky při vážení. Neplaťte navíc za kousky ledu na desce váhy či za to, že prodejce přidá kaprovi pár deka tím, že se nenápadně opírá o váhu.

  Rady, jak vypadá zdravý kaprRady, jak vypadá zdravý kapr|ministerstvo zemědělství

5. VANA, NEBO LEDNICE? Můžete si vybrat, zda si rybu odnesete domů živou, nebo si ji necháte na místě zabít. Pokud se rozhodnete pro první variantu, taška by neměla být igelitová, ale dobře prodyšná. Kapr by neměl být převážen v autě, protože příliš teplý vzduch by nevydržel. Voda, ve které bude doma plavat, by neměla být chlorovaná, nechte proto chlor vyprchat. A měla by být co možná nejstudenější, kolem 4 °C. Pokud budete kapra uchovávat v lednici, musí být dobře zabalený a vcelku. Obal totiž chrání maso před vysycháním. Rybu zaledujte a nechte v lednici při teplotě do 5 °C. Neskladujte ji však příliš dlouho. Maso ryb se totiž rychle rozkládá. Do mrazáku kapr nepatří.

6. MENŠÍ, NEBO VĚTŠÍ? Ideální váha kapra je kolem dvou kilogramů. Mezi lidmi se traduje, že maso větších ryb bývá cítit bahnem. Není to pravda, nejde totiž o bahno, ale o rybí tuk, kterého má samozřejmě větší kapr více. To se však dá vyřešit. Stačí odříznout břišní tukovou řasu. Jde o ohraničený bílý pruh, který se táhne po břiše ryby od hlavy až ke konci břišní dutiny. Pokud se tuková řasa nevyřízne, rozšíří se z ní pachuť tuku při přípravě do celé ryby.

7. DO RYBNÍKA UŽ NEVRACET. Pouštíte kapra zpátky do rybníka? Nedoporučujeme. Po výlovu se totiž ocitá na dlouhou dobu mimo své přirozené prostředí. Pustit ho zpátky do rybníka není proto dobrý nápad. Už nemá dost sil na přežití. Připočteme-li ještě teplotní šoky, kterými kapr prochází – od výlovu přes sádky po nákupní tašku, je pro něho lepší, je-li správně usmrcen již při nákupu. To se dělá tak, že se omráčí úderem tupým předmětem na temeno (nad očima) a následně se mu přetnou žaberní oblouky. A pokud je vám kaprů líto, raději je nekupujte.