Vypovědět spotřebitelské smlouvy bude snadnější

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Odstoupení od spotřebitelské smlouvy, k jejímuž podpisu se lidé zavázali třeba na předváděcích akcích, bude snadnější. Prezident Klaus podepsal novelu, která v občanském zákoníku ruší ustanovení, podle něhož lidé nemohli rychle a bez sankcí odstoupit od spotřebitelské smlouvy, pokud ji podepsali u sebe doma.

Novelu připravili poslanci ČSSD v reakci na případy, kdy podnikatelé nechávají lidi na předváděcích akcích podepisovat prohlášení o tom, že si výslovně sjednali návštěvu dodavatele za účelem objednávky. Není prý výjimečné ani to, že se lidé nechají svézt z akce i se zbožím domů, kde podnikateli potvrzení podepíšou. Sociální demokraté tvrdí, že tím podnikatelé obcházejí zákon umožňující snadné odstoupení od smlouvy podepsané na předváděcích akcích.

Výjimku mají mít pouze smlouvy o opravě a údržbě a o pořízení zboží, které jsou k nim potřebné. Pokud by lidé mohli následně lehce odstoupit i od této smlouvy o dílo, bylo by to prý vůči přivolaným opravářům nespravedlivé. Změna zákona začne platit 15 dní po vyhlášení ve Sbírce zákonů.