WSJ: V Beverly Hills se prohlíží domy hvězd, v ČR domy kmotrů | E15.cz

WSJ: V Beverly Hills se prohlíží domy hvězd, v ČR domy kmotrů

Dům Davida Ratha ve středočeské Hostivici
Dům Davida Ratha ve středočeské Hostivici
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko má podle dnešního vydání deníku The Wall Street Journal (WSJ) svou odpověď na prohlídky domů hollywoodských hvězd v Beverly Hills. Jsou jí cesty za sídly českých "kmotrů", jež organizuje cestovní kancelář CorrupTour.

Americký list se kromě nápadu uspořádat prohlídky míst spojených s korupcí věnuje i korupčním aférám v regionech včetně aktuálního případu spojeném s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem.

Více čtěte:

Hostivice dostala od kraje vedeného Rathem dotace 75 milionů korun

Rathova kariéra obrazem: populismus i legendární facka

Zástupy zahraničních turistů proudících každý rok do Prahy podle WSJ v českém hlavním městě vyhledávají středověké a barokní památky. Pro mnoho naštvaných místních obyvatel se ale Praha stala synonymem politické špíny. „Mariánskému náměstí, kde sídlí radnice, se tak nyní často říká Mafiánské náměstí,“ napsal deník.

Češi, jejichž tolerance vůči korupci kdysi považované nevyhnutelnou realitu politického života klesá, mají o výpravy pořádané CorruptTour velký zájem. „Korupce je všude. A tak jsem si řekl, že bych ji mohl využít jako surovinu pro podnikání. A skutečně se mi podařilo zachytit ducha doby,“ řekl listu překladatel Petr Šourek, který cestovní kancelář založil.

The Wall Street Journal připomíná, že nespokojenost s nedovoleným obohacováním se politiků v čase, kdy rozpočtové škrty zasahují penze, zdravotnictví a další veřejné služby, roste v celém regionu střední a východní Evropy. Korupční skandály v poslední době stály za protesty na Slovensku, v Rumunsku i Chorvatsku, kde se obvinění ze zneužití státních peněz brání bývalý premiér Ivo Sanader.

„Ldé jsou velmi frustrovaní,“ řekl WSJ Miklos Marschall z neziskové organizace Transparency International, která bojuje s korupcí. Podle něj již v bývalém východním bloku nekvete drobné úplatkářství, jímž občané napomáhali vyřízení věci na úřadech anebo získávali různé zboží. Korupci se ale daří na úrovni, kde se velcí podnikatelé potkávají se státem. „Jde o mnohem větší částky,“ podotkl Marschall.

CorruptTour se tak podle WSJ nemusí obávat, že by v dohledné době přišla o témata. Deník připomíná nejnovější aféru, ve které figuruje Rath zatčený s krabicí ukrývající pravděpodobný úplatek ve výši sedmi milionů korun. Zmiňuje také případ Romana Janouška označovaného za jednoho z vlivných pražských kmotrů, který měl úzké vztahy s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem a nedávno prchal před policií poté, co pod vlivem alkoholu za volantem svým vozem srazil ženu, s jejímž autem se předtím střetl.

Janouškův dům je jednou ze zastávek na zájezdech CorruptTour. Podnikání kanceláře ale není bez překážek, podotýká WSJ. Úřady například nedávno prověřovaly, zda má firma v pořádku registraci v obchodním rejstříku. Motolská nemocnice, jedna z dalších zastávek prohlídek, zase firmě zakázala pohyb na svém pozemku.

Pozornost, kterou cestovní kancelář upíná na pražskou radnici a její aktivity, se podle The Wall Street Journalu nelíbí ani pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi. „Pokud jim ale zavřeme dveře, jenom tím ukážeme, že se tu nic nezměnilo,“ uvedl politik. „Osobně se těším, až bude možné organizovat prohlídky, které už nebudou nazvané CorruptTour, ale AnticorruptTour. To si přeji,“ řekl Svoboda.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.