Za lyžařské zájezdy do Alp si Češi v zimě připlatí | E15.cz

Za lyžařské zájezdy do Alp si Češi v zimě připlatí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Tomas Kubelka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za lyžařské zájezdy do Alp si Češi v zimě připlatí. Ve srovnání s loňskou sezonou se katalogové ceny zájezdů zvýšily přibližně o osm až deset procent. Důvodem je oslabení koruny vůči euru a inflace v alpských zemích. Uvedla to Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Do Rakouska, Itálie a Francie v zimě vyráží každoročně přes půl milionu Čechů.

Pokud srovnáme kurz ČNB v létě 2013 a letos, pak došlo k oslabení kurzu koruny o osm procent, což CK promítly do cen zájezdů. Navíc zahraniční ubytovatelé každoročně zvýší ceny o inflaci,“ uvedla tajemnice asociace Kateřina Petříčková. Pro české turisty tak zdražilo ubytování v zahraničí, skipasy i doprava. Ceny zimních pobytů v tuzemsku podle Petříčkové nebudou zasaženy nepříznivou změnou kurzu, a nabývají tak letos na významu.

Například v Rakousku meziroční míra inflace v červenci činila 1,7 procenta, když pro srovnání v České republice byla 0,6 procenta.

Cestovní kancelář Nev-Dama letos výrazně rozšířila nabídku zkrácených pobytů v Rakousku. „Do Rakouska jezdí lidé na kratší dobu a častěji si dopravu zajišťují sami. Rozšířili jsme zde proto nabídku zkrácených pobytů. A díky hromadným nákupům je můžeme nabídnout za ceny, které jsou srovnatelné s přímými nabídkami tamních hoteliérů,“ uvedl mluvčí CK Jan Osúch. Nev-dama také nabídne tzv. garanci sněhu. V případě, že by v Alpách bylo málo sněhu před Vánoci či později během jara, vrátí klientovi peníze.

8 až 11 procent

CK Talpa nabídne v některých střediscích Francie nové ubytování v horských chatách a rozšíří nabídku autobusové dopravy do Francie. „Vzhledem ke změně kurzu a inflaci zahraničních partnerů je celkové zvýšení (cen) osm až 11 procent,“ uvedla Jana Karšayová z CK Talpa.

Čedok na zimní sezonu rozšířil nabídku ubytovacích kapacit v italské lyžařské oblasti Aprica. „Největší zájem je především o oblasti hlavních alpských ledovců. Roste zájem o prodloužené lyžařské víkendy ve střediscích situovaných v příznivé dojezdové vzdálenosti. Klienti stále častěji vyhledávají hotely/oblasti, které nabízejí wellness, lázně a podobně,“ uvedl marketingový ředitel CK Tomáš Brejcha. Podle něj jsou ceny zájezdů téměř na srovnatelné úrovni s loňskou zimní sezonou.

„Podle katalogových cen to vypadá celkově na mírné zdražení hlavně díky nabídce větších CK, u kterých je patrné zdražení asi o 10 procent. Menší CK drží ceny stejné,“ dodal Michal Tůma z cestovní agentury Invia.cz.

Cestovní kanceláře v těchto dnech zahajují prodeje lyžařských pobytů a nabízejí slevy za včasný nákup. Ty se většinou pohybují od pěti do 15 procent. Čeští lyžaři tradičně nejčastěji míří do rakouských Alp. Zatímco Rakousko láká hlavně lepší dostupností z ČR, Itálie vede v cenové atraktivitě, kvalitě sjezdovek a nabízí také stabilní slunečné počasí. Do Rakouska Češi častěji jezdí bez služeb cestovní kanceláře, do Itálie naopak většina lyžařů míří s voucherem od cestovní kanceláře.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.