Za špekáčky míří i vysočina či gothaj | E15.cz

Za špekáčky míří i vysočina či gothaj

České uzeniny
České uzeniny
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Dušan Kütner

Dušan Kütner

Výrobcům uzenin v Česku se vyplácí zařazení čtyř tuzemských uzenin – včetně známých špekáčků či loveckého salámu – na seznam zaručených tradičních specialit EU. Zvažují proto, že požádají unii o zapsání dalších deseti až patnácti výrobků. Mezi nimi například salámů herkules, vysočina, poličan, gothaj a českého salámu či vídeňských a dalších párků.

„Chtěl bych, abychom do budoucna přihlásili všechny tradiční české výrobky, které známe z bývalých norem,“ řekl deníku E15 předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud. Důvodem žádostí je podle něj určitá ochrana tuzemského trhu, neboť složení výrobků, které unie na seznam zařadí, je poměrně přesně dáno. Pokud bude chtít jakýkoli producent takový salám či párky vyrábět, nebude do něj například smět dát méně masa, než je stanoveno. „Receptura, pokud bude schválená, bude závazná pro všechny výrobce,“ podotkl Kloud. O konkrétním počtu žádostí a uzeninách ale ještě svaz nerozhodl.

Evropská unie rozlišuje tři chráněná označení – Chráněné zeměpisné označení, Chráněné označení původu a Zaručená tradiční specialita. Česko má na seznamu již 32 položek včetně čtyř druhů uzenin – špekáčků, loveckého a liptovského salámu a spišských párků, které unie na seznam zapsala loni v únoru.

V Bruselu již také leží stejná žádost pro pražskou šunku. Podle Klouda bude chtít svaz na zapsání na seznam opět spolupracovat se Slovenskem stejně jako u dosud zapsaných čtyř uzenin.

Generální ředitel Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert Jan Hanuš jakoukoli iniciativu k ochraně receptur uzenin ať již formou registrace označení nebo důslednou kontrolou kvality a složení ze strany odpovědných orgánů vítá. „Nicméně logo a označení samo o sobě nic neřeší, protože chybí povědomí mezi spotřebiteli. Proto bychom uvítali i lepší marketingové pojetí podobných aktivit a jejich důslednou komunikaci a vysvětlování rozdílů. Toto je samozřejmě úkol nejen pro výrobce,“ řekl deníku E15 Hanuš.

Uzeniny s chráněným označením

špekáčky na výrobu 100 kg je nutné použít minimálně 38,5 kg hovězího masa, 17,5 kg vepřového masa a 27 kg slaniny plus koření
lovecký salám na výrobu 100 kg je nutné použít minimálně 5 kg hovězího masa, 135 kg vepřového masa a výřezu a 20 kg vepřové slaniny plus koření
liptovský salám na výrobu 100 kg je nutné použít minimálně 25,8 kg hovězího masa, 42,3 kg vepřového masa a výřezu a 23,4 kg slaniny plus koření
spišské párky na výrobu 100 kg je nutné použít minimálně 21,2 kg hovězího masa, 59 kg vepřového masa, 12 kg vepřové kůže plus koření, zejména papriku

ůže plus koření, zejména papriku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.