Zájem o plavby roste. Pomohla havárie lodi Costa Concordia

Výletní loď Costa Concordia

Výletní loď Costa Concordia Zdroj: costaconcordia.info

havárie lodi Costa Concordia
havárie lodi Costa Concordia
havárie lodi Costa Concordia
havárie lodi Costa Concordia
havárie lodi Costa Concordia
12
Fotogalerie
Nedávná havárie výletní lodi Costa Concordia Čechy od okružních plaveb neodradila, naopak paradoxně zafungovala spíše jako reklama. Uvedl to Tomáš Beneš, majitel cestovní kanceláře Johoho, jedné z nemnohých, které se v Česku na prodej dovolených na zaoceánských parnících specializují.

V těchto dnech oživuje i jiná vzpomínka, na nejznámější lodní nehodu - potopení legendárního britského Titaniku před 100 lety. Při ní zahynulo přes 1500 lidí.

Způsob trávení dovolené na výletních lodích si v Česku postupně získává oblibu. Roste i zájem o sportovní plavbu po tuzemských řekách nebo kanálech západní Evropy. Costa Concordia ztroskotala letos v lednu poblíž italského ostrůvku Giglio. Námořní neštěstí si vyžádalo přes tři desítky lidských životů.

Fotky havárie lodi Costa Concordia

Plavby nejsou luxus za statisíce

Potopení lodi Costa Concordia bylo velké neštěstí, lidé se však při zprávách dozvěděli, jak to na těchto lodích vypadá, uvedl Beneš. Spousta lidí plavby považovala za luxusní záležitost za statisíce korun. Šok z potopení lodi podle něj brzy odezněl a zhruba po dvou týdnech se opět začaly okružní plavby prodávat. Lodní společnosti navíc kvůli obavám o odliv zákazníků nabídly akční slevy na mimosezónu, čímž se cena zájezdů snížila o pět až deset tisíc korun na osobu.

V rámci těchto akčních nabídek je možné pořídit týdenní okružní plavbu po Středomoří za 400 až 500 euro (10 - 12 500 korun), uvedl ředitel brněnské cestovní kanceláře Moravyacht Miloš Křenek. Základní cenu zaplatí zákazníci za vnitřní kajuty, vnější kajuty s oknem jsou o 100 eur dražší a za kajutu s vlastním balkónem si cestující připlatí až 200 eur. Vzrůstající zájem o plavbu je v posledních letech možné pozorovat i na tuzemských splavných řekách. Podle vedoucího centrálního vodohospodářského dispečinku Povodí Vltavy Karla Březiny vytrvale stoupá počet průjezdů lodí po nejdelší české řece. Množství průjezdů malých sportovních člunů se proti roku 2001 zvýšilo více než dvojnásobně na 13 tisíc v roce 2010. Velké výletní parníky Vltavou podle nejnovějších statistik projíždějí třikrát častěji než osobní čluny.

Tuzemští zájemci o říční plavbu nemusí zůstávat pouze na místních řekách, už pět let působí na českém trhu společnosti pronajímající hausbóty v atraktivních evropských lokalitách . „Po zkušenostech se zájmem lidí o plavby po francouzských kanálech jsme letos nabídku rozšířili o dalších osm evropských zemích,“ uvedla Petra Holubová z cestovní kanceláře Cristal Cruise. Společnost nabízí pronájem malých obytných motorových lodí na vnitrozemských cestách například v Nizozemsku a německém Meklenbursku. Lákavé na tomto druhu výletů je, že pro řízení lodi člověk nepotřebuje kapitánské zkoušky, ovládá se stejně jako osobní vůz, dodala Holubová.