Zaměstnanci Alberta chtějí víc peněz. Firmě se daří, oni dostávají půlku průměrné mzdy | E15.cz

Zaměstnanci Alberta chtějí víc peněz. Firmě se daří, oni dostávají půlku průměrné mzdy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Odbory požadují od příštího roku nárůst platů zaměstnanců obchodního řetězce Albert o sedm procent. Mzdy v těchto supermarketech nizozemské společnosti Ahold patří mezi nejnižší v oboru, například provozní zaměstnanci v Albertu pobírají 12 500 korun včetně příplatků, řekla předsedkyně z Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová.

Ahold své návrhy ohledně platů nechtěl kvůli probíhajícímu kolektivnímu vyjednávání komentovat, zpochybnil ale průměrnou mzdu provozních pracovníků, kterou uvedly odbory. Podle firmy by měla činit 15 500 korun včetně takzvané variabilní složky, kterou Ahold začal uplatňovat začátkem letošního roku.

Zaměstnanci na provozních pozicích mohou dosáhnout až na desetiprocentní navýšení mzdy formou cenin-poukázek vyplácených každých čtrnáct dní, uvedla společnost v tiskové zprávě. Za ně pak mohou nakupovat zboží v obchodech Aholdu.

Mimo to firma plánovala zaměstnancům poskytovat mimořádnou vánoční odměnu v podobě poukázky v hodnotě 300 korun. To ale dnes Burianová označila za nepřijatelné a požadovala, aby zaměstnanci dostali jako vánoční prémii 1000 korun.

 

 

 

Jednání mezi odbory a představiteli zaměstnavatele o nové kolektivní smlouvě na roky 207 až 2019 jsou zatím ve fázi výměny písemných návrhů, uvedl právní zástupce OSPO Ivo Grossmann. První návrh společnosti podle něho během následujících let s navýšením mezd nepočítá.

Zaměstnancům společnosti letos od 1. března vzrostly mzdy o tři procenta, což podle Burianové představuje u typického zaměstnance nárůst o 250 korun. Současné platy tak dosahují poloviny průměrné mzdy v Česku a jsou jen o málo vyšší, než je současná minimální mzda 9900 korun. Platy na obdobných pozicích v rámci jiných nadnárodních řetězců bývají o zhruba třetinu vyšší.

Části zaměstnanců podle představitelů společnosti rovněž vzrostly mzdy k začátku října. Mělo jít o loajální zaměstnance, kteří jsou ve společnosti více než pět let. Navýšení se dotklo téměř 2500 pracovníků na provozních pozicích a mzda se jim zvýšila o 4,4 procenta v průměru, dodala firma.

Většina velkých obchodních řetězců v Česku v poslední době zlepšila hospodaření. Český Ahold v letošním prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 75 procent na sedm milionů eur (189,2 milionu korun).

Podle odhadu odborů pracuje v tuzemském maloobchodu a velkoobchodu celkem 180 tisíc lidí. Ahold, který supermarkety Albert provozuje, v České republice zaměstnává 17 tisíc pracovníků.

 

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah