Amazon na houpačce | E15.cz

Amazon na houpačce

Amazon
Amazon
• 
ZDROJ: Kresba Milan Kounovsky

Daniel Bohuslav, PR manažer www.wlip.cz, pro Strategii

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příchod společnosti Amazon do ČR budí silné reakce již od loňského podzimu, kdy zásilkový gigant oznámil svůj záměr vybudovat zde svá logistická centra. Projekt v řádech miliard korun slibuje vytvoření několika tisíc nových pracovních míst, díky čemuž si získává podporu mnoha politických představitelů. Otázkou, která však v poslední době dramaticky mírní nadšení z velkolepé investice, je, o jaká pracovní místa se vlastně jedná.

Na veřejnost postupně prosakují informace o nelidských pracovních podmínkách, kterými je Amazon pověstný v zahraničí (pouze několik minut na jídlo během 10hodinové směny, trestné body za delší pobyt na toaletě či za rozhovor s kolegou atp.), a nejen diskuse o působení Amazonu v ČR nabírá nové obrátky.

Mezi těmi, kteří na internetu vyjádřili jednoznačné stanovisko (souhlas či nesouhlas s výstavbou), převažují podle průzkumu WLIP spíše odpůrci projektu, kterých je v diskusích dvakrát tolik než těch, kteří s výstavbou logistického centra souhlasí. K nejčastěji uváděným důvodům proti patří zejména obavy o životní prostředí v bezprostředním okolí stavby a již zmíněné kontroverzní zacházení se zaměstnanci. Pro naopak hovoří hrubý nárůst pracovních míst a případné finanční kompenzace ze strany Amazonu.

Chtějí u nás Češi Amazon?Autor: Repro Strategie

Zdaleka nejpočetnější skupinou jsou však ti, u nichž převládají smíšené, případně neutrální reakce. Většina diskutujících nepopírá potenciální přínos zahraniční investice, nicméně k projektu má řadu zásadních výhrad. Vedle výše uvedených hledisek připomeňme i fakt, že Amazon, který využívá evropské infrastruktury a kupní síly, daní většinu svého příjmu z těchto oblastí v Lucembursku. Reálný přínos pro domácí ekonomiku je proto přinejmenším sporný.

Analýza veřejného mínění na internetu tak odkrývá poměrně silný kritický hlas, který by mohl budoucnost projektu ještě v mnoha směrech ovlivnit. Záležet bude hlavně na tom, jak se k současným připomínkám postaví politické autority a zda bude Amazon schopen alespoň minimální sociální reflexe.

Autor: Daniel Bohuslav, PR manažer www.wlip.cz, pro Strategii

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah