Češi se nebojí finance řídit přes internet

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Lidé používají internet nejčastěji ke komunikaci a vyhledávání informací. Oceňují, že jim zjednodušuje možnosti kontaktu s blízkými nebo orientaci ve zboží. Češi ve srovnání s Evropou v daleko větší míře na internetu spravují svoje finance. Běžnou činností se stává sledování videí a online přenosů. Ukazují to další publikované výsledky mezinárodního průzkumu mediálního chování internetových uživatelů Mediascope o činnostech lidí na síti a hlavních výhodách online prostředí.

Nejčastěji oceňovaným benefitem přístupu k internetu je možnost být více v kontaktu s přáteli a příbuznými, a to napříč věkovými skupinami. Lidé si také cení toho, že mohou lépe vybírat zboží a služby a spravovat finance. Zejména online bankovnictví vnímají Češi velmi pozitivně, zatímco u nás finanční operace přes internet oceňuje 70 procent lidí, v Evropě jako celku to není ani polovina populace (44 %). Srovnání vybraných oblastí ukazuje následující graf.

Výhody internetu (znění otázky: Co z následujícího můžete podle vás dělat více díky tomu, že jste on-line?)

Výhody internetuVýhody internetu

Zdroj: Mediascope Europe, IAB Europe, SPIR, červen 2012

Mezi nejčastější činnosti na webu patří e-mailová komunikace a vyhledávání. Tyto aktivity jsou pro velkou většinu internetových uživatelů každodenní a aspoň jednou týdně se jim věnuje téměř každý. Význam komunikace na internetu ukazuje i velká obliba sociálních sítí a nástrojů instant messagingu, které používá každý týden přibližně polovina populace.


E-mail a vyhledávání používají mladší i starší generace přibližně ve stejné míře, výrazné rozdíly mezi věkovými skupinami jsou u používání sociálních sítí. Na denní bázi je navštěvují tři čtvrtiny mladých od 18 do 24 let a 59 procent lidí do 34 let, ale jen třetina internetových uživatelů ve věku 35-44, čtvrtina lidí do 55 let a v generaci 55+ to je 9 procent. Doménou mladých je do značné míry také video na internetu, zejména pokud jde o sledování nebo stahování videoklipů a filmů.

Aktivity na internetu (znění otázky: Jak často vykonáváte následující činnosti na internetu)

Aktivity na internetuAktivity na internetu

Zdroj: Mediascope Europe, IAB Europe, SPIR, červen 2012

„Výsledky tohoto průzkumu víceméně potvrdily informace z kontinuálního šetření české on-line populace využívaného pro potřeby NetMonitoru,“ dodává k výsledkům koordinátor výzkumných projektů SPIR Pavel Ševera,. „Nejvyužívanější jsou stále tradiční internetové služby, vyhledávání a e-mailová komunikace. Běžným se stalo on-line nakupování, využívání bankovních služeb i navštěvování sociálních sítí, na významu nabývají videoformáty. Trochu opomenuta je v této otázce konzumace zpravodajství na internetu, což je pravidelná činnost pro tři čtvrtiny internetových uživatelů. Z mezinárodního srovnání výsledků je také vidět, že internet je lidmi používán ve všech evropských zemích v podstatě stejně. Situaci dokládá následující graf.

Aktivity na internetu: srovnání ČR a evropských zemí (znění otázky: Jak často vykonáváte následující činnosti na internetu)

Aktivity na internetu: srovnání ČR a evropských zemíAktivity na internetu: srovnání ČR a evropských zemí

Co je Mediascope:
Mediascope je celoevropský průzkum mediálního chování s důrazem na on-line aktivity. Jeho cílem je zmapovat měnící se způsoby využívání médií a popsat trendy v internetovém chování. Průzkum koordinuje digitální asociace IAB Europe, v ČR ho realizuje Sdružení pro internetovou reklamu.
Výzkum je realizován reprezentativním telefonickým a on-line dotazováním ve 28 evropských zemích. V menší míře probíhal od roku 2003, Česká republika se do něj zařadila loni poprvé spolu se 14 dalšími zeměmi převážně ze střední a východní Evropy. Velikost dotazovaného vzorku v ČR byla 500 v CATI a 1000 v on-line části, celkem bylo dotázáno 51.700 lidí napříč Evropou.