Dozorčí rada ČEPS odvolala šéfa firmy Tošovského, nahradit by ho měl Kalina | E15.cz

Dozorčí rada ČEPS odvolala šéfa firmy Tošovského, nahradit by ho měl Kalina

Vladimír Tošovský
Vladimír Tošovský
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mimořádná dozorčí rada odvolala předsedu představenstva provozovatele přenosové soustavy ČEPS Vladimíra Tošovského (54). ČTK o tom informoval důvěryhodný zdroj obeznámený s průběhem jednání.

Podle serveru Lidovky.cz Tošovského ve funkci nahradí člen představenstva společnosti Jan Kalina, který je ve vedení ČEPS od loňského září. Jediným akcionářem ČEPS je český stát, který prostřednictvím ministerstva průmyslu vlastní 100 procent akcií. Členem představenstva ČEPS byl Tošovský od roku 2005, předsedou představenstva od roku 2006. Mezi roky 2009 a 2010 funkci opustil a stal se ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Jana Fischera. Následně se do funkce vrátil.

Lidové noviny (LN) dnes uvedly, že důvody pro Tošovského odvolání jsou v osobní rovině. Podle listu se o jeho výměnu zasazoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) údajně chtěl premiérovi dokázat, že personální výměna není zapotřebí, ale prověrka výběrových řízení provedených dozorčí radou ČEPS neskončila příliš uspokojivě. Mnohé ze zakázek dlouhodobě získávají elektromontážní společnosti ovládané Danielem Křetínským, což se nelíbí konkurenčním firmám, dodávají LN.

Tošovský je absolventem Vysokého učení technického v Praze. Před nástupem do ČEPS působil mimo jiné v bývalé Středočeské energetické a ve společnosti ČEZ. Kalina vystudoval elektrotechnickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni. Do loňského roku byl členem představenstva a obchodním ředitelem společnosti Severočeské doly. Na tyto funkce rezignoval v souvislosti se vstupem do představenstva ČEPS.

V letech 2007 až 2012 Kalina pracoval jako jednatel a generální ředitel ČEZ Správa majetku. Ve společnosti ČEZ zastával různé pozice v nákupních útvarech. A.s. ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a rozvíjí 41 rozvoden s 71 transformátory. Loni firmě meziročně vzrostl zisk před zdaněním o více než polovinu na dvě miliardy korun. Výnosy klesly o sedm procent na 17,62 miliardy korun.

Vladimír Tošovský nově ve společnosti ČEPS

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah