Exnáměstek Šiška čelí další žalobě. Kvůli kontrole dávek | e15.cz

Exnáměstek Šiška čelí další žalobě. Kvůli kontrole dávek

Vladimír Šiška
Vladimír Šiška
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na bývalého náměstka ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku v souvislosti s miliardovou zakázkou na kontrolu sociálních dávek, kterou měla bez výběrového řízení získat firma IBM. Šiška, který byl již dříve obžalován i kvůli jiné IT zakázce, stíhání označil za absurdní.

Společně s Šiškou čelí obžalobě i soudní znalec, který k zakázce zpracoval posudek. Exnáměstka obžaloba viní ze zneužití pravomoci úřední osoby, porušení povinností při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Znalce pak z pokusu o křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek.

Státní zastupitelství nesdělilo jména obžalovaných. Šiška však v minulosti v médiích uvedl, že se jej toto, podle něj absurdní, obvinění týká.

Miliardová zakázka

Protikorupční policie obvinila Šišku a soudního znalce v listopadu 2013 v souvislosti s miliardovou veřejnou zakázkou na kontrolu sociálních dávek, kterou v roce 2012 vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Cílem zakázky byla úspora ve výdajích na sociální dávky zlepšením adresnosti a účelovosti jejich vyplácení.

Ministerstvo si chtělo bez výběrového řízení pronajmout od společnosti IBM systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře, a zabránit tak zneužívání dávek. Tendr v listopadu 2012 zrušil antimonopolní úřad poté, co si na postup ministerstva stěžovala česká pobočka softwarové společnosti SAS Institute. Záměr vybrat dodavatele v jednacím řízení bez uveřejnění byl podle úřadu nezákonný, a tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Šiška tehdy postup ministerstva hájil znaleckým posudkem, podle nějž prý nemohl zakázku získat nikdo jiný než IBM. Antimonopolní úřad však posudek označil za nezpůsobilý. Znalec se prý spíše než na zodpovězení otázky, která řešení přicházejí v úvahu, soustředil na dokázání toho, proč je plnění poskytované IBM nejlepší možné.

Další stíhání Šišky
Vladimír Šiška, někdejší náměstek ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), čelí v souvislosti se svou činností na ministerstvu i dalším trestním stíháním. Společně s někdejším ředitelem IT odboru ministerstva Milanem Hojerem je obžalován z podplacení a zneužití pravomoci úřední osoby. Dvojice podle policie nabídla firmě OKsystem přidělení zakázky za zhruba 100 milionů korun výměnou za to, aby stáhla stížnost na postup ministerstva, kterou podala k antimonopolnímu úřadu.
Drábkův exnáměstek je obviněn také v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější