Favoritem na šéfa generální inspekce je Salivar | E15.cz

Favoritem na šéfa generální inspekce je Salivar

Jaroslav Salivar
Jaroslav Salivar
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Horkým kandidátem na šéfa nově vznikající Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIPS) je Jaroslav Salivar, kterého letos v dubnu odvolal nastupující ministr vnitra Jan Kubice z funkce prvního náměstka pro vnitřní bezpečnost. Informují o tom dnešní Lidové noviny (LN) s odvoláním na úředníka blízkého premiéru Petru Nečasovi.

Nová inspekce by měla začít fungovat od příštího roku a podle vlády má pomoci k efektivnějšímu boji s korupcí v bezpečnostních sborech a k účinnému stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce. Ředitele nového orgánu má na návrh vlády jmenovat a odvolávat premiér. Premiér Nečas prý ale na dotaz LN, zda už má kandidáta, nereagoval. Sám Salivar by o nabídce uvažoval. „Jako spoluautor myšlenky jejího vzniku a legislativní podoby bych nemohl o seriózní nabídce v tomto směru neuvažovat,“ řekl Lidovým novinám.

Bývalý krajský ředitel hasičského záchranného sboru Plzeňska Salivar působil jako náměstek na vnitru již za ministra Ivana Langra (ODS), který ho do funkce jmenoval v roce 2006. Prvním náměstkem se stal loni v létě za Johna. Do funkce ho nominovala ODS a jeho jmenování bylo součástí koaličních dohod při formování vládní trojkoalice. Třiačtyřicetiletý Salivar byl dříve také členem občanských demokratů, členství však v roce 2001 ukončil, aby se nedostal do střetu s novým zákonem o služebním poměru.

Kromě Salivara se v politických kruzích skloňují ještě minimálně dvě další jména: bývalého náměstka policejního prezidenta Ivana Bílka (též člověk blízký Langerovi) a současného šéfa inspekce, který je dočasně pověřen řízením, Dušana Brunclíka, píšou LN.

GIPS má být ekonomicky samostatná, roční náklady na její fungování vláda odhadla na téměř 280 milionů korun. Pracovat by v ní mělo 335 lidí. Zákon o jejím vzniku musí ještě projít sněmovnou a podepsat prezident, připomínají dnešní Lidové noviny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.