Namav s podporou Penty získá ve vydavateli listu Sme jen menšinu | E15.cz

Namav s podporou Penty získá ve vydavateli listu Sme jen menšinu

Marek Dospiva, Penta
Marek Dospiva, Penta
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro E15

ČTK

Soukromá společnost Namav s finanční podporou investiční skupiny Penta si nakonec ponechá ve slovenském vydavatelství Petit Press, které vydává kromě jiného celostátní list Sme, pouze menšinový podíl. Manažerský vliv na vydavatelství si udrží jeho druhý dosavadní akcionář, společnost PSIS. Vyplývá to z memoranda, které společnosti uzavřely.

Kvůli účasti Penty na transakci redaktoři listu Sme už dříve hromadně podali výpovědi a ohlásili založení internetového deníku.

Namav, která je dceřinou firmou soukromé slovenské tiskové agentury SITA, měla podle původního oznámení ovládnout v Petit Pressu poloviční podíl akcií, a to jeho koupí od německé skupiny Rheinische Post Mediengruppe. Podle zmiňované dohody ale Namav odstoupí pět procent akcií vydavatelství společnosti PSIS, která tak bude vlastnit 55 procent vydavatelství.

Portál Mediálne.sk ale napsal, že Namav bude moci za tři roky odkoupit od PSIS pět procent akcií Petit Pressu zpět. PSIS si ale prý ponechá právo rozhodovat o předsedovi představenstva Petit Pressu, kterým zůstává Alexej Fulmek. Navzdory tomu, že Namav bude mít menšinové postavení ve vydavatelství, získá vliv například na rozhodování o větších investicích a obsadí dvě ze šesti míst v jeho dozorčí radě.

Vrátí se?

Zatím není známo, zda redaktoři listu Sme, kteří na protest proti účasti Penty na transakci hromadně podali výpovědi a někteří z vydavatelství už odešli, přehodnotí toto své rozhodnutí po ústupu Namavu do menšinového postavení v Petit Pressu. Bývalé vedení listu Sme mezitím ohlásilo vznik internetového deníku.

Finanční skupina Penta působí v několika odvětvích. Penta v září oznámila, že ve spolupráci s nizozemskou investiční společností V 3 Media Holdings kupuje přední slovenská vydavatelství 7 Plus a Trend Holding.

Penta: nebudeme se vměšovat

Penta tehdy slíbila, že do obsahu medií zasahovat nebude. Podobně se partner skupiny Jaroslav Haščák dříve vyjádřil i v souvislosti se vstupem nového akcionáře do Petit Pressu.

Redaktoři Sme svůj odmítavý postoj k Pentě v minulosti zdůvodnili také největší korupční aféru Gorila, do které se prý Penta zapletla. Finanční skupina podle spisu, jenž před třemi lety unikl na internet, podplácela slovenské politiky a vysoké státní úředníky výměnou za vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta nekalé jednání dlouhodobě popírá.

Zmiňované informace o korupci, jež údajně vypracovala slovenská tajná služba, dosud nikdo nepotvrdil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.