Nové číslo Charlie Hebdo bylo ve Francii brzy vyprodané | E15.cz

Nové číslo Charlie Hebdo bylo ve Francii brzy vyprodané

Nové číslo Charlie Hebdo bylo ve Francii brzy vyprodané
Nezalekli se a dál pokračují ve šlépějích svých mrtvých kolegů. Francouzský týdeník Charlie Hebdo, který se stal minulý týden terčem teroristického útoku, vyjde ve středu s karikaturou plačícího muslimského proroka Mohameda a nápisem Je suis Charlie (Já jsem Charlie) na titulní straně.
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

O první číslo francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo po nedávném vražedném útoku na jeho redakci byl dnes ve Francii ohromný zájem. Bylo brzy vyprodané. Náklad byl proto zvýšen z původně plánovaných tří milionů na pět milionů; dnes se jich ale zatím dostalo do prodeje jen asi 550 tisíc.

Číslo s další karikaturou proroka Mohameda vyšlo přesně týden poté, kdy islámští radikálové redakci časopisu částečně vyvraždili. Mnozí muslimové obviňují list z urážení proroka. Koupí nového čísla lidé podle komentářů vyjadřují solidaritu s redakcí.

U stánků s novinami stáli Francouzi fronty na vydání „historického čísla“ již od brzkého rána. „Už není,“ opakovali prodavači tiskovin v Paříži i jinde zklamaným zákazníkům. Někteří z nich se tedy podle AFP vrhli na největší satirický týdeník v zemi Le Canard enchaîné, který na výraz solidarity s Charlie Hebdo opatřil první stranu titulkem „Do toho chlapi, nenechte se porazit“.

Až pět milionů kusů

„Vydavatel ráno rozhodl zvýšit náklad na pět milionů. Výtisky se budou distribuovat po 500 tisíc denně, což v příštích dnech umožní uspokojit další zájem všech kiosků,“ řekla AFP šéfka distribuční společnosti Messageries Lyonnaises de Presse (MLP) Véronique Faujourová.

Namísto obvyklých 60 tisíc výtisků se redakce v minulých dnech rozhodla vydat nový Charlie Hebdo v třímilionovém nákladu. Tento počet byl již vytištěn a půjde postupně do prodeje. Zatím ale bylo ve Francii k dispozici jen 500 tisíc až 600 tisíc kusů, poznamenala rozhlasová stanice France Info.

Lidé mají i jinou možnost, jak výtisk získat, a to využít internetový prodejní server E-Bay. Někteří lidé na něm hned neváhali požadovat za nové číslo časopisu částky, které mnohonásobně převyšovaly cenu výtisku, která je tři eura (85 korun). Jedná se o „obchod se smrtí“ neodpovídající duchu Charlie Hebdo, poznamenal týdeník Le Nouvel Observateur.

Na titulní straně nového čísla je pod slovy „Vše odpuštěno“ plačící prorok Mohamed držící nápis Je suis Charlie (Jsem Charlie). Tato krátká věta se za poslední týden stala symbolem solidarity s oběťmi teroristů. Někteří muslimští představitelé, mimo jiné v Egyptě a Kataru, však další karikaturu proroka odsuzují a označují za provokaci.

Nezalekli se a dál pokračují ve šlépějích svých mrtvých kolegů. Francouzský týdeník Charlie Hebdo, který se stal minulý týden terčem teroristického útoku, vyjde ve středu s karikaturou plačícího muslimského proroka Mohameda a nápisem Je suis Charlie (Já jsem Charlie) na titulní straně.Nezalekli se a dál pokračují ve šlépějích svých mrtvých kolegů. Francouzský týdeník Charlie Hebdo, který se stal minulý týden terčem teroristického útoku, vyjde ve středu s karikaturou plačícího muslimského proroka Mohameda a nápisem Je suis Charlie (Já jsem Charlie) na titulní straně.Autor: Profimedia.cz
Nezalekli se a dál pokračují ve šlépějích svých mrtvých kolegů. Francouzský týdeník Charlie Hebdo, který se stal minulý týden terčem teroristického útoku, vyšel ve středu s karikaturou plačícího muslimského proroka Mohameda a nápisem Je suis Charlie (Já jsem Charlie) na titulní straně.

Nový Charlie Hebdo vychází v šesti jazykových mutacích: kromě francouzštiny také v angličtině, španělštině, arabštině, italštině a turečtině. Prodávat se bude v 25 zemích, během několika dní prý i v Česku. Zatímco běžně se v cizině prodávaly čtyři tisíce výtisků, teď došly požadavky na 300 tisíc kusů, nejvíce z Belgie a Kanady.

Ve frankofonní Belgii bude ve čtvrtek k dostání 20 tisíc výtisků aktuálního čísla, uvedl dnes na svém webu místní list Le Soir, dalších 10 tisíc kusů by se mělo na pulty dostat v pátek. Je to výrazně více než dosud obvykle prodávaných 2000, ale také výrazně méně než 80 tisíc kusů, o které žádala distribuční společnost AMP. Ta podle svého webu plánuje zveřejnit seznam míst, kde bude číslo k dostání.

V Česku začátkem příštího týdne

Do Česka časopis přijde začátkem příštího týdne, objednáno je 300 výtisků jeho francouzské mutace, řekl České televizi vedoucí distribuce CZ Press Štěpán Brožek. Firma má 30 objednávek od konkrétních zákazníků. „Cenu ještě pro český trh neznáme,“ řekl Brožek s tím, že rámcově by mohla být kolem stokoruny. Problémy, které by distribuce Charlie Hebdo s prorokem Mohamedem na titulní straně mohla v Česku přinést, společnost CZ Press zvažovala. „Převažovala svoboda slova,“ řekl ČT Brožek.

Ve Francii mezitím pokračuje vyšetřování útoků tří islámských teroristů, kteří minulý týden zavraždili 17 lidí, včetně sedmi novinářů, tří policistů a čtyř Židů. Policie při dvou zásazích nakonec útočníky zastřelila.

Podle dnešních zpráv francouzských webů policie identifikovala komplice jednoho z islámských teroristů Amédyho Coulibalyho, který minulý týden v Paříži zavraždil jednu policistku a čtyři Židy. Podle deníku le Parisien je ale možné, že hledaný komplic již utekl do Sýrie.

Nová obálka Charlie Hebdo vyvolává otázky v americkém tisku
Po vraždění v redakci francouzského satirického listu Charlie Hebdo, jehož se minulý týden dopustili islámští extremisté, se řada médií rozhodla znovu zveřejnit některé z kreslených obrázků, jež muslimům připadají urážlivé. Část amerických novin včetně listu The New York Times to však neudělala s odvoláním na redakční posouzení situace. A vysloužily si tím kritiku od některých zastánců svobodného projevu, kterým toto rozhodnutí připadá zbabělé.
Tento týden americké listy stojí před novou variací tohoto rozhodování, napsal list The New York Times: přetisknout nebo nepřetisknout kreslený obrázek z titulní strany nového čísla Charlie Hebdo, které dnes vychází v mimořádném nákladu tří milionů výtisků. Je na něm karikatura plačícího proroka Mohameda, který drží ceduli s nyní už kultovním nápisem „Je suis Charlie“ (Jsem Charlie) a slovy „Tout est pardonné“ (vše odpuštěno) nad ním.
Mnozí tento obrázek vnímají jako smířlivé gesto redaktorů Charlie Hebdo po krveprolití pařížského útoku. Jiní ale uvádějí, že obálka pokračuje v tradici listu záměrně urážet muslimy zobrazováním jejich proroka, což mnozí věřící muslimové pokládají za rouhačství.
Rozhodnutí přetisknout tento obrázek, který se opět neobjeví v tištěné verzi listu The New York Times, jde podle analytiků i novinářů k samotnému jádru diskuse o tom, co je ještě svoboda slova a co už neopodstatněné zveřejňování obsahu, který bude pro přinejmenším část čtenářů urážlivý.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!