Plocha nákupních center v Česku bude za rok přes 2,5 milionu m2 | E15.cz

Plocha nákupních center v Česku bude za rok přes 2,5 milionu m2

Bez zábavy to nejde
Bez zábavy to nejde
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plocha maloobchodních prostor v nákupních centrech v Česku by měla v příštím roce překročit hranici 2,5 milionu metrů čtverečních. Nejvíce obchodů v přepočtu na obyvatele má Liberec, nejméně Ústí nad Labem. Vyplývá to z aktuální studie realitní poradenské společnosti CBRE.

Objem nově postavených maloobchodních ploch po krizovém roce 2008 výrazně klesl, svého minima dosáhla nová výstavba v roce 2011. Od té doby aktivita developerů a investorů s oživující ekonomikou roste.

„Letos zatím byla otevřena dvě nová nákupní centra: Galerie Teplice a Pivovar Děčín. Několik dalších nových obchodních center, jejichž dokončení je plánováno na tento rok, je v současné době ve výstavbě. Jsou to například Quadrio v Praze, Obchodní centrum Frýdek-Místek, Géčko Ostrava nebo Obchodní centrum Lužiny v Praze,“ uvedla Klára Bejblová ze společnosti CBRE.

Podle ní tím ale růst na maloobchodním realitním trhu nekončí. „V roce 2015 se totiž přidá otevření Nákupního centra Královo Pole v Brně či pražská Nová Palmovka, v plánu je například Central Kladno nebo Aupark v Hradci Králové. Celkový objem maloobchodních prostor se tak v roce 2015 může přiblížit k hranici 2,5 milionu metrů čtverečních,“ dodala. Nejvíce maloobchodních ploch v nákupních centrech je v Praze, téměř 785.000 metrů čtverečních. Při přepočtu obchodů na obyvatele je lídrem Liberec, kde na tisíc obyvatel připadá 1440 metrů čtverečních maloobchodních ploch. Nejméně má Ústí nad Labem (440 m2/1000 obyvatel).

Z pohledu krajů je nejvíce obchodů po Praze v Libereckém (370 m2/1000 obyvatel), Plzeňském (230m2/1000 obyvatel) a Olomouckém kraji (225m2/1000 obyvatel). Na druhém konci je kraj Vysočina (55m2/1000 obyvatel), kde se podle CBRE nachází pouze jediné nákupní centrum.

Hlavní město drží primát i z pohledu nejvyššího nájemného. Nejdražší ulicí v Česku je pražská ulice Na Příkopě, kde obchodníci za metr čtvereční platí až 170 eur (4660 korun) měsíčně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah