Ronald Lauder rezignoval na funkci v radě mediální firmy CME | E15.cz

Ronald Lauder rezignoval na funkci v radě mediální firmy CME

Zakladatel CME Ronald Lauder
Zakladatel CME Ronald Lauder
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: World Jewish Congress/Doron Ritter

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Miliardář Ronald Lauder rezignoval na funkci nevýkonného předsedy správní rady mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME). Oznámila to dnes firma, kterou Lauder před dvěma desetiletími založil. CME v České republice vlastní televizi Nova a další stanice.

„Jsem poctěn, že jsem mohl hrát roli v rozvoji nezávislé komerční televize ve střední a východní Evropě,“ citovala CME Laudera ve své tiskové zprávě. K důvodům odchodu sedmdesátiletého Laudera z funkce společnost neposkytla žádné informace.

Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání TV stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Lauderova CME kvůli vlastnictví Novy vedla v minulosti arbitráž s českým státem, který nakonec musel zaplatit přes deset miliard korun za znehodnocení investice.

Firma CME v loňském roce snížila čistou ztrátu o zhruba polovinu na 281,5 milionu dolarů (5,5 miliardy Kč). Její výnosy klesly o desetinu na 691 milionů dolarů, v samotné České republice se propadly o zhruba 30 procent na 191,8 milionu dolarů.

Dohoda s Time Warner

CME koncem minulého měsíce oznámila, že se jí podařilo dohodnout na dalším financování se svým hlavním akcionářem, americkou mediální skupinou Time Warner. Díky tomu by měla firma prostřednictvím různých dlužních cenných papírů získat nový kapitál v objemu až 545 milionů dolarů.

Lauder se narodil 26. února 1944 v New Yorku v židovské rodině, jeho dědečkem z matčiny strany byl Čech, babička pocházela z Maďarska.

„Během své zářné kariéry podporoval Ronald rozvoj nezávislých provozovatelů vysílání ve střední a východní Evropě. Proto mohly na těchto trzích vzkvétat skvělé zábavné a zpravodajské programy,“ uvedli spoluředitelé CME Michael Del Nin a Christoph Mainusch, který je rovněž generálním ředitelem TV Nova.

Lauder založil firmu CME v roce 1994
- V roce 1994 Lauder založil společnost Central European Media Enterprises (CME), jejíž součástí je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání několika televizních stanic v Česku včetně televize Nova. Dnes Lauder rezignoval na funkci nevýkonného předsedy správní rady CME.
- CME vedle ČR provozuje televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku. Televizní kanál a zpravodajský web Lauder vlastní i v Izraeli.
- Působení CME v České republice dospělo až k mezinárodnímu arbitrážnímu tribunálu. Spory vypukly v létě 1999 poté, co se tehdejší šéf Novy Vladimír Železný rozešel ve zlém se svými zahraničními partnery. Pře vyústila ve tři arbitráže, stát figuroval ve dvou. Jednu ČR vyhrála, podle druhé ale musela společnosti CME zaplatit přes deset miliard korun za znehodnocení její investice.
- Ani výrok arbitráže ale neukončil spory kolem Novy, do které už v létě 2002 vstoupila finanční skupina PPF. Ta televizi nakonec v roce 2004 prodala zpět do rukou CME za téměř 15 miliard korun.
- V roce 2006 obdržel Lauder a CME cenu Emmy za podíl na rozvoji nezávislého televizního vysílání v oblasti střední a východní Evropy.
- Lauder se narodil 26. února 1944 v New Yorku v židovské rodině, jeho dědečkem z matčiny strany byl Čech, babička pocházela z Maďarska. Má o 11 let mladšího bratra Leonarda.
- Vystudoval literaturu a mezinárodní obchod. Od poloviny 60. let do roku 1983 zastával různé funkce v kosmetické firmě Estée Lauder, kterou založila jeho matka s otcem. Působil zde jako marketingový ředitel a viceprezident.
- V roce 1983 se stal náměstkem poradce ministra obrany v administrativě prezidenta Ronalda Reagana, který Laudera o tři roky později jmenoval velvyslancem v Rakousku.
- Během diplomatické mise ve Vídni se Lauder začal intenzivně zajímat o historii Židů ve střední a východní Evropě a po svém návratu do vlasti v roce 1987 založil nadaci nesoucí jeho jméno, která nyní podporuje na čtyři desítky židovských škol či obcí a komunit v desítce zemí Evropy včetně České republiky. V Praze za přispění Lauderovy nadace vznikly Lauderovy školy, kam patří základní škola, gymnázium a školka.
- V roce 1989 se Lauder neúspěšně pokusil stát se za Republikánskou stranu starostou New Yorku, cestu mu ale již ve stranických primárkách zkřížil Rudy Giuliani.
- Lauder je aktivním členem celé řady židovských organizací, od roku 2007 stojí v čele Světového židovského kongresu (WCJ). Loni byl do funkce šéfa této celosvětové židovské organizace znovuzvolen.
- V politice se naposledy angažoval na Blízkém východě. Jako blízký spolupracovník izraelského expremiéra Benjamina Netanjahua se v červenci 1999 snažil při devíti schůzkách s tehdejším syrským prezidentem Háfizem Asadem obnovit izraelsko- syrské mírové rozhovory.
- Jako mecenáš umění na sebe nejvíce upozornil v roce 2006, kdy za 135 milionů dolarů (asi tři miliardy korun) koupil obraz Portrét Adély Blochové-Bauerové I (1907) zvaný též Zlatá Adéla slavného rakouského secesního malíře Gustava Klimta.
- Ronald Lauder je od roku 1967 ženatý, s manželkou Jo Carole mají dcery Aerin (1970) a Jane (1973).

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah