Soud zastavil stíhání Fabingera, známého zakladatele H-Systemu | E15.cz

Soud zastavil stíhání Fabingera, známého zakladatele H-Systemu

Klienti zkrachovalé firmy H-System
Klienti zkrachovalé firmy H-System
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obvodní soud pro Prahu 2 nepravomocně zastavil trestní stíhání podnikatele Luďka Fabingera, který je známým zakladatele vytunelované společnosti H-System Petra Smetky. Jeho kauza se týká nelegálního odstranění nemovitostí a přihlášení fiktivních pohledávek do insolvenčního řízení. Podle soudu se u prvního skutku neprokázalo, že jde o trestný čin. U druhého, že by jej spáchal Fabinger. V kauze H-Systemu přišlo nejméně 1095 lidí o 980 milionů korun.

Pražské vrchní státní zastupitelství podalo na začátku loňského roku na Fabingera obžalobu kvůli poškozování věřitele a maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ se týká nelegálního odstranění nemovitostí tak, aby nemohly být uspokojeny nároky věřitelů, a dále přihlášením fiktivních pohledávek do insolvenčního řízení s úmyslem zkrátit uspokojení a práva věřitelů společnosti H-System.

Dozorující státní zástupce Boris Havel ještě neměl o rozhodnutí soudu informace. „Vrchní státní zastupitelství v Praze dosud nebylo doručeno žádné procesní rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2,“ sdělil dnes ráno Havel. Na rozhodnutí soudu, které bylo později zveřejněno v justiční databázi, upozornila Česká televize. Žalobce může proti usnesení podat stížnost, a tak ještě není pravomocné.

Ožaloba byla koncipována pro dva trestní skutky. „V prvním případě dospěl senát k závěru, že tento skutek není trestným činem a není důvod k postoupení věci. V případě druhého skutku nebylo prokázáno, že skutek spáchal obviněný,“ sdělila mluvčí soudu Marcela Pröllerová.

Rekreační areál v Rabyni

ČT v minulosti uvedla, že Fabinger čelí obvinění kvůli údajně nelegálnímu způsobu, jímž získal původně Smetkův rekreační areál v Rabyni u Slapské přehrady. Areál obstavený policií měl přitom připadnout poškozeným klientům zkrachovalého H-Systemu.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů.

Majoritní akcionář H-Systemu Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti, odsouzen byl na 12 let vězení. Smetka tvrdil, že je nevinný. Hájil se tím, že zájemce o dostupné bydlení nepodvedl, jen mu prý nevyšel podnikatelský záměr.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah