V radách televize a rozhlasu končí jejich předsedové Uhde a Ratiborský | E15.cz

V radách televize a rozhlasu končí jejich předsedové Uhde a Ratiborský

Milan Uhde
Milan Uhde
• 
ZDROJ: E15, Michael Tomes

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rady České televize a Českého rozhlasu přijdou o své dosavadní předsedy Milana Uhdeho a Tomáše Ratiborského. Při dnešním sestavování kandidátek pro sněmovní volbu nových členů rad obou veřejnoprávních médii neuspěla například ani současná místopředsedkyně Rady ČT Dana Eklová.

Sněmovní volební výbor rozhodl, že do televizní rady by mohli nově zamířit například divadelník Petr Oslzlý, novinářka Petra Procházková, exposlankyně Ivana Levá a psycholog Ivan Douda. V rozhlasové radě by mohli být mimo jiné hudebník Mikoláš Chadima, farář Miloš Rejchrt a spisovatelka Lenka Procházková.

Výbor sestavoval osmnáctičlennou kandidátku pro sněmovní volbu šesti nových členů Rady ČT a devítičlennou kandidátku pro výběr tří členů Rady ČRo. Členové výboru sestavovali listiny v případě televizní rady ze 45 nominantů a v případě rozhlasové rady z 19 nominantů.

V Radě ČT by se podle usnesení výboru mohli objevit taky Jan Bednář, Luboš Beniak, Vratislav Dostál, Václav Dvořák, Richard Hindls, Zdeňka Hůlová, Vladimír Kuba, Dušan Kukal, Milena Macková, Hana Moučková, Roman Prorok, Karel Zýka, Daniel Váňa a Michael Hauser. Ve sněmovní volbě do Rady ČRo budou figurovat rovněž Hana Dohnálková, Václav Chalupa, Jiří Vejvoda, Oldřich Šesták, Pavel Hekela a Jan Krůta.

V každé z rad je jedno místo volné

Sněmovna by měla volit členy obou rad zřejmě na příští schůzi, která začne 18. března. Dnešní verdikt znamená i to, že místa v televizní radě neobhájí ani Radek Mezuláník a Antonín Bajaja. Mandát končí taky Jiřímu Preslovi. Z Rady ČT odejde místopředseda Bohuš Zoubek. Rada ČT je patnáctičlenná, Rada ČRo devítičlenná. V každé z rad je nyní jedno místo neobsazené.

Předseda volebního výboru Martin Komárek (ANO) se v diskusi před sestavením kandidátek přimlouval za to, aby byli vybráni čestní lidé a profesionálové. „Měli by hájit zájmy koncesionářů, ne politiků,“ řekl. Zazněly ale i názory, že stranictví se s charakteristikami, jak je nadnesl Komárek, nevylučuje.

Přimlouvání za některá jména

Z debaty členů výboru vyplynulo i to, že některá sdružení i jednotlivci se mezi poslanci snažili za určitá jména přimlouvat. „Neměli bychom podléhat mailům a telefonátům,“ poznamenal Vítězslav Jandák (ČSSD). Komárek sestavené kandidátky komentoval slovy, že je ve Sněmovně cítit volání po změně v obou radách. Jandák ale už před tím vyjádřil obavu o to, zda se poslancům vůbec podaří tyto orgány novými členy obsadit.

Do televizní rady se původně přihlásilo 58 lidí, do rozhlasové rady 37 lidí. První předběžný výběr provedl sněmovní volební výbor už dříve. Dnešní výběr se z formálních důvodů zkomplikoval. Po dvou kolech volby, po nichž zůstalo několik míst na kandidátkách ještě volných, poslanci debatovali o tom, zda se můžou s ohledem na jednací řád uskutečnit i další kola. Členové výboru se nakonec rozhodli pokračovat. Kandidátku do Rady ČT sestavili ve čtyřech volebních kolech, do Rady ČRo ve třech.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah