Vylitu zatkla policie. Zřejmě kvůli prodeji vojenského materiálu | E15.cz

Vylitu zatkla policie. Zřejmě kvůli prodeji vojenského materiálu

bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita
bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie zadržela bývalého generálního sekretáře ministerstva obrany Jana Vylitu. Zatčení se zřejmě týká kauzy prodeje vojenského materiálu, v níž byli v úterý obviněni čtyři lidé. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová sdělila, že žalobci dnes k případu nebudou poskytovat nové informace.

Vylita se v úterý vrátil z dovolené v Itálii, aby se zúčastnil výslechu. Policisté ho poté pozdě večer zatkli. „Policie ho zadržela, ale zatím mu nebylo sděleno obvinění a nebylo zahájeno trestní stíhání. Ani skutek, za který by měl být stíhán, nebyl přesněji vymezen,“ řekl ČTK Vylitův advokát Petr Kočí. Podle něj bude dnes odpoledne Vylita na policii podávat vysvětlení.

Mezi dosud obviněnými jsou bývalý ředitel VOP CZ v Šenově u Nového Jičína Adolf Veřmiřovský a údajně také exředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman.

Policie patrně stíhá rovněž brigádního generála Vladimíra Halenku, který velí veškeré české vojenské logistice. Kriminalisté se zajímají také o majitele zbrojařské firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada a jeho kolegu Petra Kratochvíla.

Prodej tankových motorů

Vyšetřování by se podle neoficiálních informací mělo týkat odprodeje vojenského materiálu a náhradních dílů, pravděpodobně tankových motorů. Pražské vrchní státní zastupitelství v úterý informovalo, že byl obviněn jeden bývalý člen managementu firmy VOP CZ, dva zaměstnanci ministerstva obrany z někdejší Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem a příslušník armády.

Obvinění měli spáchat trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby - některé dokonané, některé ve stadiu pokusu. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí dva až osm let vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby pět až 12 let vězení. Oba trestné činy jsou podle Prygla posuzovány podle paragrafu, který říká, že podezřelí spáchali „značnou škodu“.

Jan Vylita působil na obraně od roku 2010
Datum narození: 17. prosince 1969
Vzdělání: absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze (1993)
Kariéra: pracoval jako vědec v Institutu fyzikální chemie Akademie věd a Výzkumném ústavu vodohospodářském (1994-1996), poté nastoupil do společnosti PricewaterhouseCoopers, ve které prošel různými pozicemi v pobočkách této firmy v ČR a na Slovensku, věnoval se auditu, vyšetřování a prevenci podvodů nebo krizovému managementu (1996-2010); od září 2010 do prosince 2013 byl generálním sekretářem a vedoucím sekce majetku ministerstva obrany, od ledna 2014 jej MO vyslalo jako auditora do vedení Severoatlantické aliance; po nedávném odebrání bezpečnostní prověrky ale v NATO skončil, od března přestal být i zaměstnancem ministerstva
Rodina: podle dostupných údajů je ženatý a má dvě děti
Ostatní:
- Mezi svými koníčky uvádí mineralogii a sport.
- Na nově vytvořené funkce generálního sekretáře MO přišel za úřadování Alexandra Vondry (ODS), skončil v době vlády Jiřího Rusnoka, kdy byl ministrem Vlastimil Picek. Do centrály NATO odešel Jan Vylita poté, co úspěšně absolvoval mezinárodní výběrové řízení.
- Vylitu ministr Vondra na MO přivedl s tím, že jde o krizového manažera, který měl pomoci vyřešit problémy s řadou kritizovaných zakázek. Pod Vylitovým vedením se na ministerstvu uskutečnil audit, při němž experti upozornili na celkem 54 různých pochybení či neobvyklých okolností týkajících se postupu při výběrových řízeních.
- Letos v únoru se objevily informace o tom, že Národní bezpečnostní úřad odebral Vylitovi na základě utajovaných zpráv zpravodajské služby prověrku. Důvodem bylo podle informací médií jeho působení na ministerstvu obrany v letech 2010 až 2013, kdy měl na starosti především prodej nepotřebného majetku.
- Nyní Vylitu zadržela policie, a to pravděpodobně kvůli kauze nezákonného převodu majetku ministerstva na jiné subjekty, v níž byli v úterý obviněni čtyři lidé.

Policie obvinila čtyři lidi kvůli převodu majetku ministerstva obrany

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.