Walmark dostal milionovou pokutu za reklamu na Proenzi | E15.cz

Walmark dostal milionovou pokutu za reklamu na Proenzi

Společnost Walmark dostala milionovou pokutu za nevhodnou komunikaci účinků Proenzi
Společnost Walmark dostala milionovou pokutu za nevhodnou komunikaci účinků Proenzi
• 

red

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém 20. zasedání uložila dvě pokuty zadavatelům reklamy za sdělení uvádějící v omyl. Walmark má uhradit 1 100 000 Kč, Omega Altermed 800 000 Kč.

Obě finanční sankce rada udělila za porušení § 5d odst. 2 písm. d) zákona č. 40/1995 Sb., kterým se zakazuje uvádět v omyl přisuzováním potravině vlastností prevence a ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění. Walmark odvysílal obchodní sdělení v rámci teleshoppingu Tipy Ptáka Loskutáka s podtitulem teleshoppingový blok 30 10. 2011 v čase od 18:15 hodin na programu Nova.

V případě Walmarku radě vadily konkrétně například tyto formulace: „Existuje doplněk stravy Proenzi 3+, jehož účinné složky vstupují do bolestivého kloubu, zpevňují ho, tlumí zánět“ nebo „…vetřeme ho do postiženého kloubu, takže získáme výhodu dvojího vlivu na kloub.“ RRTV vadí, že v rámci obchodního sdělení je deklarována prokazatelná souvislost mezi užitím přípravku a prevencí, případně odstraněním projevů nemocí kloubního aparátu.

Osmsettisícová pokuta pro Omegu Altermed byla udělena v souvislosti se zadáním reklamy na vitamíny multiIMUN, která poprvé běžela na TV Barrandov 15. ledna 2012 po osmé hodině. Důvody udělení pokuty jsou v podstatě stejné jako v případě Walmarku, v reklamě totiž zaznělo: „Cítíte příznaky podobné chřipce a nachlazení? Užívejte multiIMUN Akut s okamžitým nástupem účinku“.

Autor: red

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.