Za reklamu na Allivictus padla pokuta 1,8 milionu korun | E15.cz

Za reklamu na Allivictus padla pokuta 1,8 milionu korun

Za reklamu na Allivictus padla pokuta 1,8 milionu korun
Ani pravidelný pohyb vás neochrání před diabetes, pokud jste milovníky gaučingu.
• 
ZDROJ: Profimedia

red

Nasazení televizní reklamy na Allivictus, produkt na bázi česneku, se českoskalické společnosti Allivictus nevyplatilo. Zadáním reklamy na TV Prima s premiérou téměř přesně před rokem, konkrétně 12. listopadu 2011, si nyní vysloužila od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání pokutu ve výši 1,8 milionu korun.

Podle rozhodnutí Rady se společnost Allivictus dopustila porušení § 5d odst. 2 písm. d) zákona č. 40/1995 Sb., podle kterého se zakazuje uvádět v omyl přisuzováním léčebných nebo preventivních účinků potravině. V reklamě totiž firma uvedla tvrzení, že „Allivictus tinktura z pravého českého česneku podporuje imunitní systém, řeší nachlazení, chřipky a infekce“.

Podle Rady tak spotřebitel získal informace o léčivých účincích přípravku na chřipku a infekce spolu s projevy spojenými s nachlazením. Mimo to byl deklarován pozitivní vliv přípravku v průběhu chemoterapie, tedy v průběhu léčby natolik závažné choroby, jakou je rakovina.

Sporná léčba kloubů

Rada také udělila pokutu ve výši 100 000 korun kyjovské společnosti Dacom Pharma za porušení povinnosti stanovené § 5d odst. 2 písm. d) zákona č. 40/1995 Sb., ke kterému došlo zadáním reklamy ve smyslu § 1 odst. 2 zákona č. 40/1995 Sb., konkrétně obchodního sdělení na produkt Colafit, odvysílaného dne 2. října 2011 v 19:10 na programu Nova v rámci teleshoppingového bloku Tipy ptáka Loskutáka.

Rada své rozhodnutí odůvodnila tím, že tvrzeními obsaženými v této reklamě došlo k uvádění v omyl přisuzováním doplňku stravy – potravině vlastností prevence a léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, jelikož byla prezentována souvislost mezi užitím přípravku Colafit a léčbou pacientů trpících kloubními potížemi spojenými s bolestí a artrózou.

Autor: red
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!