Zlínský festival navštíví s filmovými klapkami Mladou Boleslav | E15.cz

Zlínský festival navštíví s filmovými klapkami Mladou Boleslav

Zlínský festival navštíví s filmovými klapkami Mladou Boleslav
Salon filmových klapek v rámci Zlín film festivalu
• 
ZDROJ: Zlín film festival

red

Již 19. ročník projektu Salonu filmových klapek, který je tradiční součástí Zlín Film Festivalu, zavítá při své Klapka tour do Mladé Boleslavi. Od 14. dubna bude kolekce těchto jedinečných děl k vidění ve Škoda Muzeu. Návštěvníci si je zde budou mít možnost prohlédnout až do 1. května.

Úkolu vytvořit z obyčejné dřevěné klapky výjimečné umělecké dílo se letos zhostil rekordní počet výtvarníků. „V kolekci tvořené 138 klapkami nechybí tradičně ani skvosty od známých umělců, jako jsou Olbram Zoubek, Boris Jirků, Ilja Hartinger, Kateřina Miler a další tradiční přispěvatelé,“ uvádí členka správní rady nadačního fondu Filmtalent Zlín a umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová a upřesňuje: „Nově ale dostali prostor také mladí, začínající výtvarníci a absolventi uměleckých škol.

Autoři mají možnost sami vybírat techniku zpracování i téma filmové klapky. „Letos bylo pro umělce inspirací třeba hlavní téma festivalu nebo také festivalový Zlín a jeho atmosféra,“ říká Markéta Pášmová a dodává: „Ze zkušenosti z předchozích let víme, že k oblíbeným patří klapky známých výtvarníku zvučných jmen, které bývají velmi úspěšné při následné aukci klapek.“

Letos se v premiéře mohou zájemci zapojit do dražby také na dálku. Jednu z klapek totiž nabídnou její organizátoři zájemcům prostřednictvím aukčního portálu Aukro. Tradiční aukce 19. ročníku Salonu filmových klapek potom proběhne v neděli 29. května ve Zlíně.

Celkový výtěžek věnuje nadační fond Filmtalent Zlín na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalších začínajících tvůrců. V roce 2015 putovaly na základě soutěže o finanční podporu audiovizuální nebo vizuální tvorby prostředky ve výši 800 tisíc korun na vznik 14 projektů - výstav, dokumentárních, hraných a animovaných filmů.

Kompletní kolekce 19. Salonu filmových klapek bude v Mladé Boleslavi vystavena do 1. května. Poté se přesune do Brna a Zlína.

Mladá fronta a její časopisy Maminka, Sluníčko a Mateřídkouška jsou mediálním partnerem zlínského festivalu.

Autor: red
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!