Platební bilance se vrátila do přebytku, dosáhl 6,6 miliardy | E15.cz

Platební bilance se vrátila do přebytku, dosáhl 6,6 miliardy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Platební bilance české ekonomiky se vrátila do plusu. Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech transakcí ekonomiky se zahraničím, byl v září v přebytku 6,6 miliardy korun. Údaje zveřejnila Česká národní banka (ČNB), podle které ke kladnému výsledku pomohla hlavně bilance zboží a služeb.

„Aktivní saldo běžného účtu v ročním úhrnu se v posledních měsících zvyšuje,“ komentovala centrální banka bilanci. V červenci byla platební bilance ve schodku 21,5 miliardy Kč, v srpnu se schodek snížil na 743,9 milionu.

„Zářijový běžný účet příjemně překvapil. Navzdory velkému odtoku dividend do zahraničí totiž neskončil v deficitu,“ uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Za celý rok podle něj běžný účet vykáže přebytek ve výši 0,8 procenta HDP. „Na jedné straně pomáhá tomu dobrému výsledku příliv prostředků z EU, na druhé straně ho brzdí především odliv dividend z bankovního sektoru,“ dodal.

V září byla v přebytku například zmíněná bilance zboží a služeb, jejíž přebytek dosáhl 32,8 miliardy korun. V minusu byly naopak třeba prvotní důchody, u nichž schodek činil 28,1 miliardy.

Zářijová platební bilance Autor: ctk
Zářijová platební bilance ČR (vybrané položky, v milionech korun)

Schodek zaznamenaly také přímé investice ve výši 1,6 miliardy a portfoliové investice ve výši 60,7 miliardy. „Saldo přílivu přímých investic v ročním úhrnu klesá a v posledních měsících přešlo do odlivu kapitálu,“ sdělila ČNB.

„Saldo přílivu portfoliových investic bylo vedle snížení investic do cenných papírů rezidenty v zahraničí ovlivněno zvýšením držby vládních korunových dluhopisů nerezidenty. V ročním úhrnu saldo vykazuje postupný pokles odlivu kapitálu a v září přešlo do přílivu kapitálu,“ doplnila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah