Potíže ekonomiky Číny pokračují, továrnám klesly zisky nejvíc za čtyři roky | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Potíže ekonomiky Číny pokračují, továrnám klesly zisky nejvíc za čtyři roky

Potíže ekonomiky Číny pokračují, továrnám klesly zisky nejvíc za čtyři roky
Bankovní úředník rovná peníze v čínské bance
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Zisk čínských průmyslových společností se v srpnu ve srovnání se stejným obdobím loni snížil o 8,8 procenta, což byl nejvyšší pokles od roku 2011. Důvodem byl růst nákladů a přetrvávající pokles výrobních cen. Zpráva, kterou dnes zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším signálem oslabení druhé největší ekonomiky světa.

Na hospodaření průmyslových firem měl negativní dopad také pokles akciových trhů, který snížil návratnost investic. Kolísavý kurz jüanu pak firmám zvýšil finanční náklady.

Za leden až srpen se zisk meziročně snížil o 1,9 procenta. Z celkem 41 průmyslových sektorů jich 31 zaznamenalo od počátku roku meziročně růst zisku, zbývajícím deseti zisk klesl, napsala agentura Reuters.

Čínská ekonomika podle posledních údajů statistického úřadu ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o sedm procent, tedy stejným tempem jako v prvním čtvrtletí a v souladu s celoročním cílem čínské vlády. Někteří ekonomové se ale domnívají, že hospodářský růst byl ve druhém čtvrtletí ve skutečnosti pomalejší, než úřad tvrdí.

Graphical visualization of Cn GDP Annual Growth Rate

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!