Bendl: Hlavní zemědělské dotace letos vzrostou na 29,5 miliardy | E15.cz

Bendl: Hlavní zemědělské dotace letos vzrostou na 29,5 miliardy

Petr Bendl
Petr Bendl
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemští zemědělci letos v rámci přímých plateb a dalších agrárních dotací budou mocí získat podle odhadu 29,5 miliardy korun. To je zhruba o 4,5 miliardy meziročně více, uvedl ministr zemědělství Petr Bendl. Farmáři mohou Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu žádosti o podpory zasílat od minulého týdne do poloviny května, letos nově také elektronicky prostřednictvím Portálu farmáře.

„Internetoví žadatelé budou mít třeba příležitost kdykoli sledovat aktuální stav vyřizování žádostí, které podali. Samozřejmě i nadále můžou lidé žádosti osobně donést, nebo poslat poštou na příslušnou Agenturu pro zemědělství a venkov,“ uvedl Bendl.

V rámci takzvané jednotné žádosti o dotace budou moci farmáři letos žádat o jednotnou platbu na zemědělskou půdu (SAPS), v jejímž rámci se každoročně rozděluje nejvíce peněz, dále o platbu v rámci méně příznivých oblastí (LFA) a oblastí Natura 2000. Ucházet se mohou také o dotace v rámci Agroenvinomentálního opatření (AEO), oddělenou platbu za cukr a rajčata a podporu pro takzvané citlivé sektory.

O dotace žádá rok od roku více zemědělců. Zatímco v roce 2008 zaslalo žádost o dotace 23 500 farmářů, loni se počet žadatelů blížil 27 tisícům. Zejména díky dotacím je české zemědělství od vstupu státu do EU v zisku. Tuzemští farmáři však na podporách pobírají stále méně peněz než jejich kolegové ze „starých“ členských zemí EU.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah