Ceny vajec jsou před letošními Velikonocemi na osmiletém minimu

Velikonoční vejce

Velikonoční vejce Zdroj: Profimedia.cz

Ve Francii připravují cukráři koronavirová velikonoční vajíčka
Ve Francii připravují cukráři koronavirová velikonoční vajíčka
Ve Francii připravují cukráři koronavirová velikonoční vajíčka
Vejce
5
Fotogalerie

Vejce stojí v těchto dnech v průměru 2,22 korun, což je nejnižší cena nejméně za posledních osm let. Oproti loňsku jde o 28procentní pokles. Vyplývá to z každoroční analýzy letáků sedmi největších obchodních řetězců, kterou provedla firma Česká distribuční.

Společnost Česká distribuční sleduje ceny vajec před Velikonoci osm let, za dobu jejího měření ještě levnější nebyly. Na stejnou cenu klesly i v roce 2016. 

Nejlevněji se dají v současné době vejce velikosti M koupit za dvě koruny za kus, vejce o velikosti S pak za 1,83 koruny za kus. Před loňskými Velikonocemi byla průměrná cena za jedno vejce více než tři koruny. „Je to dáno tím, že loni bylo v letácích spousta prémiových vajíček z eko chovů, halových chovů a volných výběhů. Ta letos z nabídky úplně vymizela a v letácích se objevují jen výjimečně," sdělil ředitel firmy Petr Sikora.

Průměrná sleva na slepičí vajíčko činí 26 procent, většina (55 procent) je ale beze slevy, přesto se podle firmy drží ceny nízko. Bílá vejce vhodná na zdobení se v průměru prodávají za 2,9 koruny, nejdražší jsou vajíčka již uvařená a nabarvená. „Ta koupíte za 5,82 korun za kus a průměrná sleva na ně je 12 procent," uzavřela společnost.

V nabídce obchodníků jsou také křepelčí vajíčka. Ta podle firmy stojí v průměru 2,62 koruny za kus, ve slevě se na nich dá ušetřit třetina.

Jak dříve řekla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá, chovatelé slepic hlásí vyprodané sklady vajec, odbyt v uplynulých týdnech nezvýšily očekávané Velikonoce, ale to, že lidé kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru jsou více doma, kde i více pečou a vaří. Podle ní podobná situace je i s drůbežím masem.

Předloni podle Českého statistického úřadu každý Čech snědl v průměru 263 vajec, meziročně se tak spotřeba zvýšila o 3,5 procenta. Loňské údaje zatím nejsou k dispozici.