Českým zemědělcům loni klesl zisk o více než polovinu | E15.cz

Českým zemědělcům loni klesl zisk o více než polovinu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zisk českého zemědělství se podle šetření Zemědělského svazu ČR loni snížil v porovnání s rekordním rokem 2014 o více než polovinu na devět miliard korun. Způsobil to především pokles cen zemědělských komodit, který nejvíce postihl živočišné produkty, především mléko a vepřové maso. Projevily se i dopady sucha. Na dnešním zasedání svazu ve Větrném Jeníkově to řekl jeho předseda Martin Pýcha. Za rok 2014 podle výpočtu svazu činil výsledek hospodaření 19 miliard korun.

Český statistický úřad (ČSÚ) předběžně odhaduje pokles loňského zisku v zemědělství zhruba o 30 procent na necelých 17 miliard korun. Ve Větrném Jeníkově to řekl Jiří Hrbek, ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ.

Celkové výsledky statistici zveřejní ve středu. Výpočty svazu se odlišují, protože jsou prováděny podle jiné metodiky. Podle Hrbka se v rozdílu asi pomítá i to, že svaz vychází z údajů velkých podniků, které mívají i velkou živočišnou výrobu, jíž se týkal větší propad tržeb než u pěstování plodin.

„Upozorňovali jsme již loni, že výsledek z roku 2014 se v roce 2015 nebude opakovat. Tak hluboký pokles jsme ale neočekávali,“ uvedl Pýcha k výpočtu svazu. Výsledek hospodaření podle něj kromě poklesu cen a sucha ovlivnilo i zvýšení mezd a přesunutí výplaty některých podpor z loňska na letošek. Pýcha doplnil, že propad by byl ještě vyšší, kdyby zemědělcům nepomáhalo zlevňování pohonných hmot a slabší kurz koruny.

Svaz při šetření vycházel z výsledků 421 zemědělských podniků obhospodařujících přes 660.000 hektarů zemědělské půdy. Z něj vyplynulo, že domácí zemědělci loni vydělali v přepočtu na hektar zemědělské půdy v průměru 2580 korun, což je o 52 procent horší výsledek než v roce 2014. Kladný hospodářský výsledek minulý rok vykázali zemědělci ve všech krajích.

Nejvyšší meziroční propad postihl jihočeské zemědělce, kteří jediní získali na hektaru zemědělské půdy méně než tisíc korun

Nejlépe se dařilo podnikům v Pardubickém kraji s průměrným výdělkem 4333 Kč na hektar, následovali výrobci v Královéhradeckém kraji se ziskem 3738 korun na hektar.

Nejvyšší meziroční propad postihl jihočeské zemědělce, kteří jediní získali na hektaru zemědělské půdy méně než tisíc korun. Druhý nejnižší zisk byl podle svazu v Plzeňském kraji, kde na hektar činil 1200 korun.

Ceny živočišné výroby podle údajů svazu loni klesly o 10,5 procenta. U mléka činil meziroční pokles podle statistiky dokonce 17,3 procenta a u jatečných prasat 12,1 procenta. Nižší ale byly v porovnání s rokem 2014 také ceny obilovin, které v posledních letech zajišťují zemědělcům největší díl tržeb.

Následuje mléko a řepka. Podle Pýchy ve světě přetrvává nižší poptávka, což udržuje ceny zemědělských komodit na nižší úrovni. U obilovin a u řepky se změny v cenách dají zřejmě očekávat až podle výsledků nové sklizně.

Marian Jurečka: Bez dotací by zemědělství zůstalo ve ztrátě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah