Čeští vinaři zdražují, důvodem je nízká loňská úroda | E15.cz

Čeští vinaři zdražují, důvodem je nízká loňská úroda

ilustrační foto (Profimedia.cz)
ilustrační foto (Profimedia.cz)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Čeští vinaři zdražují, za zvedáním cen stojí nízká loňská úroda, kterou způsobily květnové mrazy. Růst cen potvrdily velké vinařské firmy jako Znovín Znojmo, Bohemia sekt nebo Templářské sklepy Čejkovice. Podle tajemníka Svazu vinařů Martina Půčka lze u vína očekávat navýšení cen až o deset procent. Zdražování v tuzemsku také kopíruje situaci jinde v Evropě.

Cena vína stoupá ve většině evropských států. Například v sousedním Rakousku je dnes litr vína zhruba o třetinu dražší než v České republice. „Růst cen u nás souvisí s loňskou neúrodou. Už se to začalo projevovat loni u nejlevnějších vín, jejichž cena stoupla ze 12 korun na litr na 16,“ uvedl Půček.

Situace má dopad i na velké firmy v oboru. Znovín Znojmo to pocítil na hospodářských výsledcích. Poprvé od konce 90. let byl loni ve ztrátě. „Stále nám vzrůstá cena vstupní suroviny a nedaří se nám to nahradit při prodeji,“ uvedl ekonomický náměstek Znovínu Štěpán Bilíček.

Firma podle něj plánuje zdražení vína. V některých případech se už s odběrateli dohodla. „Jednáme o zdražení od ledna s obchodními řetězci,“ uvedl Bilíček. Podle něj je cílem zvýšení prodejní ceny v jednotkách procent.

Také největší tuzemská vinařská a vinohradnická skupina Bohemia Sekt zvyšuje od dubna ceny některých výrobků, především sektů a tichých vín. „Navýšení se pohybuje od 0,80 koruny do deseti korun na láhev bez DPH, tedy v průměru 5,50 koruny na láhev. Nejprodávanějšího výrobku, sektu Bohemia Sekt demi sec 0,75 litru, se ale cenová úprava nedotkla,“ řekl jednatel společnosti Ondřej Beránek.

Důvodem zdražení je podle něj především výrazný nárůst cen vína v celém regionu střední a jižní Evropy včetně České republiky.

Víno už zdražily Templářské sklepy Čejkovice. „Ceny jsme zvedali od ledna do března v řádu jednotek procent. Jde to průřezem celého sortimentu, týká se to zejména jakostních vín,“ řekl obchodní ředitel Templářských sklepů Čejkovice Lukáš Lukáš. Výběrově zvedlo ceny i středně velké vinařství Lahofer ze Znojemska. U přívlastkových vín, která tvoří 80 procent produkce společnosti, firma ceny nemění.

:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.