Číňané skupují americkou úrodu buráků. Je to sen, radují se farmáři | E15.cz

Číňané skupují americkou úrodu buráků. Je to sen, radují se farmáři

Sklizeň burských ořechů
Sklizeň burských ořechů
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: uacescomm

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Malé městečko Albany v Georgii nedisponuje žádnou turistickou atrakcí. Přesto jej v posledních měsících obsadili nezvyklí návštěvníci. Do města proudí zástupy čínských obchodníků, kteří skupují místní úrodu burských ořechů.

První čínští zákazníci se v regionu objevili v zimě, do příští úrody zřejmě ze země vyvezou asi 300 tisíc tun buráků, tedy asi polovinu předpokládaného amerického vývozu. Jednotliví obchodníci vydávají částky ve stovkách tisíc dolarů, celkový objem exportu se díky zájmu zřejmě zdvojnásobí.

Přiliv čínských klientů vyvolal boom odvětví. Zpracovatelské závody v Georgii a Oklahomě nabírají nové zaměstnance, aby mohly přejít na nepřetržitý provoz, v některých z nich se už nyní pracuje i o víkendu. Čínská poptávka je tak velká, že přepravci nezvládají nápor zákazníků a doprava buráků do námořního přístavu Savannah vázne.

Číňané objevili USA až nyní

Náhlý vzestup čínské poptávky má dvě příčiny. Tou první je rekordní loňská úroda. Sklizeň byla oproti roku 2011 lepší o 84 procent, což způsobilo pád cen amerických buráků. Další příčina leží v Číně. S rostoucí životní úrovní rychle stoupá i poptávka po burákovém oleji, který zaujímá výsostné místo v čínské kuchyni a navíc se využívá i v tradičním lékařství či kosmetice.

Ještě loni byl přitom čínský dovoz buráků ze Spojených států minimální, zemi, která je největším pěstitelem buráků na světě, stačila vlastní domácí produkce. Současnou poptávku po třech milionech tun burákového oleje ročně ale už čínští zemědělci pokrýt nedokážou, na trhu chybí asi 700 tisíc tun oleje. Kromě USA začala Čína ořechy dovážet i z Indie.

„To, že jediný zákazník dokáže skoupit tak obrovské množství buráků, je pro nás sen,“ řekl deníku The Wall Street Journal Bob Parker, prezident oborové organizace National Peanut Group. Americká buráková rada, která se stará o propagaci amerických buráků na zahraničních trzích, přitom dosud Čínu nepovažovala za významného zákazníka a soustředila se hlavně na Evropu, Kanada, Mexiko či Japonsko.

Rozhoduje cena

Prezident asociace Patrick Archer se ale obává, že exploze čínské poptávky může mít jen krátké trvání. Čínští zákazníci totiž více než ostatní hledí na cenu a příliš je nezajímá kvalita. Pokud se tedy letos nebude opakovat loňská nadúroda a ceny stoupnou na obvyklou úroveň, zájem může zase opadnout. Paradoxně k tomu přispívají sami Číňané, jejichž poptávka zabránila ještě hlubšímu propadu cen.

Americkým pěstitelům naopak nahrává nespolehlivost dalšího velkého dodavatele na čínský trh - Indie. Dillí totiž nedávno zavedlo vývozní kontroly, což narušuje stabilní proud zboží do Číny. Místní zemědělci si tak myslí, že Číňané se stanou zákazníky, se kterými mohou počítat.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.