Letošní sklizeň bude slabší. Řepka poprvé po letech mizí z polí | E15.cz

Letošní sklizeň bude slabší. Řepka poprvé po letech mizí z polí

řepka olejná (ilustrační foto)
řepka olejná (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Kubelka Tomas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letošní sklizeň základních obilovin by měla být nepatrně nižší než loni. Zemědělci by měli sklidit 6,654 milionu tun plodin, což je oproti loňskému roku o 170 tisíc tun méně, uvádí Český statistický úřad (ČSÚ). Z čísel vyplývá, že řepka zažívá poprvé po letech útlum. Její úroda by měla klesnout o necelých 13 procent na 1,259 milionu tun.

Celkově sklizeň klesne o nepatrných 2,5 procenta. „Na polích se ukazuje dobrá úroda základních obilovin, srovnatelná s pětiletým i desetiletým průměrem,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiří Hrbek.

Na poklesu produkce obilovin se podílí nejvyšší mírou pšenice ozimá a žito. U ostatních obilovin se naopak očekává nárůst produkce. Předpokládaný hektarový výnos základních obilovin 5,11 tun je meziročně o 2,1 procenta nižší. Pokles hektarového výnosu se očekává u pšenice ozimé a žita, u ostatních obilovin se předpokládá meziroční navýšení výnosu, nejvýznamnější u ovsa a pšenice jarní.

Stále méně osetých ploch

Čeští zemědělci osévají stále méně ploch, ve srovnání s loňskem ubylo osm tisíc hektarů (pokles o 0,3 procenta). Významný pokles výměry byl zaznamenán pouze u žita, mírně se snížila plocha osetá ječmenem ozimým a ovsem. Oproti roku 2002 se jedná o pokles o výrazných 217 tisíc hektarů (pokles o 8,1 procenta). „Výsledky letošního soupisu ploch osevů potvrzují dlouhodobý trend snižování celkové výměry osevních ploch v naší republice i snižování druhové diverzity plodin,“ uvedl ČSÚ.

Více než polovina polí (57 procenta) je oseta obilím, především pšenicí a ječmenem. U nejrozšířenější domácí obiloviny pšenice ozimé, která je osetá téměř na třetině všech ploch, se očekává snížení produkce o 5,2 procenta na 4,296 milionu tun.

Konec řepkových polí?

Řepka se v letošním roce pěstuje na 15,8 procenta osevních ploch a je tak po pšenici ozimé druhou nejrozšířenější plodinou. „V letošním roce se zastavil dlouhodobý trend nárůstu osevní plochy řepky, výměra se meziročně snížila o sedm procent na 389 tisíc hektarů, a přiblížila se tak úrovni roku 2011,“ uvedl ČSÚ.

Odhadovaný hektarový výnos řepky 3,23 tun je o 6,4 procenta nižší než loni. Předpokládaná produkce řepky podle statistiků přesto převyšuje o 9,1 procenta pětiletý průměr a o 20,6 procenta desetiletý průměr, a to díky zvyšujícím se hektarovým výnosům a navýšení osevních ploch o 13,5 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.