Lihovar Žufánek má od celníků zákaz výroby dezinfekčního gelu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Lihovar Žufánek nesmí vyrábět dezinfekční gel. Stopku dostal od celníků

ČTK, duk

Celní úřad zakázal známému rodinnému ovocnému lihovaru Žufánek z Boršic u Blatnice na Uherskohradišťsku další výrobu dezinfekčního gelu. Podnik jej vyráběl bez povolení. Na facebooku to uvedl jednatel lihovaru Martin Žufánek. Mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková uvedla, že k výrobě dezinfekčních směsí jsou potřeba povolení ministerstva zdravotnictví, ministerstva zemědělství a místně příslušného celního úřadu, která lihovaru chyběla.

Celníci v pondělí podle Kaňkové lihovaru nabídli pomoc s vyřízením povolení. Dezinfekční gely jsou nyní na trhu obtížně k sehnání v důsledku současné epidemie koronaviru. „Celní správa vychází obzvláště za současného nouzového stavu výrobcům dezinfekčních směsí maximálně vstříc a pomáhá jim jak s poskytováním informací o výrobě dezinfekčních prostředků, tak se zajištěním nezbytných povolení, která jsou podle dosavadních zkušeností vyřízena v řádu hodin,“ uvedla Kaňková.

Poté, co Žufánek zprávu o zákazu výroby dezinfekce na sociální síti zveřejnil, začaly pod ní přibývat desítky komentářů lidí, kteří podnikateli vyjadřovali podporu. Na svém facebookovém profilu kauzu zmínila i ministryně Alena Schillerová (za ANO), která na dálku vyzvala Žufánka, aby zvedal telefon. „Volá vám generální ředitel Generálního ředitelství cel Milan Poulíček,“ napsala Schillerová. Už předtím ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na svém twitteru uvedl, že požádal Schillerovou, aby se pokusila najit řešení.

Výrobu dezinfekčního gelu spustil podnik kvůli nákaze novým typem koronaviru před několika dny. Podle Žufánka jej lihovar vyráběl bez příslušného povolení z lihu, který má firma v režimu daňového skladu bez spotřební daně. „Líh není denaturovaný,“ napsal Žufánek.

K výrobě gelu používal podnik tekutinu, v níž bylo 96,2 procenta lihu, k němu přidával tři procenta peroxidu vodíku, glycerol, mandlový olej a esenciální oleje z bylin. „Výsledný gel jsme stočili do plastových lahví a zcela zdarma poskytli těm nejpotřebnějším,“ uvedl Žufánek.

Komentář Michala Půra: Vláda se z krize neprošetří

Mezi příjemce výrobku podle něj patřily mimo jiné dětské domovy v Mostě, Mladé Boleslavi a Novém Strašecí na Rakovnicku. Zmínil také obecní úřad v Boršicích u Blatnice, městský úřad v nedalekém Hluku nebo dobrovolníky ze spolku Praha šije roušky.

„Na další výrobu nemáme suroviny. Peroxid vodíku a glycerol není k sehnání. Budeme doufat, že teď se postará stát,“ doplnil Žufánek. Celní úřad podle něj promine podniku přestupek za dosavadní výrobu gelu, jeho další výrobu však lihovaru zakázal.

Dezinfekční gely jsou nyní na trhu obtížně k sehnání. Do jejich výroby se proto pustila řada firem, ale i školy, například České vysoké učení technické v Praze nebo Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Výrobce autokosmetiky Sheron pomůže státu s nedostatkem dezinfekce

Mít volné peníze, narvu jich do bitcoinu ještě víc. Lihovarník Žufánek kryptoměnám dál věří

Autor: ČTK, duk
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!