Neplníte sliby dané zaměstnancům, kritizuje německý politik Agrofert | E15.cz

Neplníte sliby dané zaměstnancům, kritizuje německý politik Agrofert

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Český holding Agrofert nesplnil svůj slib, že zaměstnancům nových pekáren ve východoněmecké spolkové zemi Sasku-Anhaltsku nabídne stejné podmínky jako lidem z provozů, kde propouští, je přesvědčen zemský poslanec za německou sociální demokracii Rüdiger Erben. Kritizoval také dřívější ministerské rozhodnutí dát Agrofertu dotaci na novou pekárnu ve výši zhruba 11,5 milionu eur (296 milionů korun). 

Agrofert, který nynější český premiér Andrej Babiš začátkem loňského roku vložil do svěřenského fondu, v roce 2013 koupil německou pekárenskou skupinu Lieken. Z tehdejších čtyři tisíce zaměstnanců, kteří měli tarifní smlouvou garantované velmi slušné platy, jich nyní skupina má asi 2800. V rámci reorganizace se podle serveru E15.cz Agrofert ruší 1665 míst.

Část propuštěných zaměstnanců, mezi které patří podle poslance Erbena i asi 300 pracovníků v sasko-anhaltském městě Weißenfels, mělo najít náhradní práci ve více než hodinu vzdáleném Wittenbergu, kde Agrofert rozjel nový provoz. „Nikdo to ale neudělal. A neudělal to z toho důvodu, že tam jsou lidé zaměstnáváni za výrazně horších podmínek. Mají o několik stovek eur měsíčně méně,“ vysvětluje Erben, podle něhož nejsou zaměstnanci ve Wittenbergu pod tarifní smlouvou. „Zpočátku přitom (Agrofert) sliboval, že tam budou lidé zaměstnáváni za stejných podmínek, to ale nedodržel,“ kritizuje poslanec počínání, na něž tento týden upozornil i server Neovlivni.cz.

„Ještě více než na Agrofert se ale zlobím na ty, kdo nesou politickou odpovědnost za to, že za své počínání Agrofert ještě dostává peníze,“ podotýká padesátiletý politik k dotaci 11,5 milionu eur, kterou český holding dostal na novou pekárnu ve Wittenbergu z rozhodnutí tehdejšího ministra hospodářství v Sasku-Anhaltsku Hartmuta Möllringa (CDU). Stát tak podle Erbena vlastně odměňuje podnikatelské rozhodnutí zavřít jednu pekárnu a jinde otevřít další, v níž lidé pracují za horších podmínek.

Jediným štěstím podle zemského poslance je, že pouze minimum propuštěných zaměstnanců pekáren Lieken zůstalo bez práce, neboť situace na pracovním trhu je velmi dobrá. „Žádný z těch, které osobně znám, není nezaměstnaný,“ říká Erben, podle něhož zemští politici Agrofertu jeho podnikání prostě příliš osladili.

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a v médiích. Loni zaměstnávala zhruba 33 tisíc lidí, podobně jako předloni, z toho 22 tisíc v Česku. Konsolidovaný zisk Agrofertu loni meziročně klesl o 38 procent na 4,8 miliardy korun.

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah