Pivovary vylily do kanálu miliony piv. Zmar zlatavého moku hlídali celníci | E15.cz

Pivovary vylily do kanálu miliony piv. Zmar zlatavého moku hlídali celníci

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dvouměsíční koronavirové uzávěře podlehly podle zjištění deníku E15 desítky tisíc hektolitrů piva. V přepočtu na půllitry jde o miliony piv. Hospodští a restauratéři museli sudy a tanky vyměnit ještě před otevřením restaurací, pivovary je pak za asistence celníků ekologicky zlikvidovaly. 

Podle novely zákona o spotřebních daních přijaté v dubnu v režimu legislativní nouze si totiž pivovary u piva staženého z oběhu mohou požádat o vrácení daně. Sečtená čísla o množství zlikvidovaného či jinak zpracovaného prošlého piva za celou republiku celní správa zatím nemá. Objem zlikvidovaného zlatavého moku však ukazují údaje největších pivovarů, se kterými deník E15 komunikoval. 

„Pivo v sudech a v tancích, které během uzavření hospod expirovalo, je podle legislativy nutné ekologicky zlikvidovat. Celkový objem bude v řádu nízkých desítek tisíc hektolitrů. Zároveň hospodám veškeré pivo, které během nuceného uzavření projde, zdarma kompenzujeme,“ sdělil obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz. Náklady na výměnnou operaci nekomentoval.  

Podívejte se, jak se v Brně lilo pivo do kanálu:

Likvidace prošlého piva z uzavřených restaurací v Brně za asistence celníků.

„Díky tomu, že se opatření nakonec uvolnila o něco dříve, než bylo původně plánováno, jsme nakonec stahovali méně piva. Byly to nižší jednotky tisíc hektolitrů. Pokud bylo sudové pivo po expiraci, bylo jej nutné stáhnout a zlikvidovat,“ řekla mluvčí Pivovarů Staropramen Denisa Mylbachrová. 

Také smíchovský pivovar hospodským pivo zdarma vyměnil a na své náklady udělal první sanitaci trubek a výčepů. Celkové výdaje včetně slev na první objednávky vyčíslil Staropramen na desítky milionů korun. 

V Brně vypustili pivovarníci do kanálu 14 tisíc litrů piva odčerpaného z hospodských tanků. „Postupně zde bude likvidováno i další pivo, které měly některé podniky nakoupeno v KEG sudech. Daňový subjekt tak bude mít nárok na vrácení příslušné částky spotřební daně,“ uvedla mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková. Přestože jméno pivovaru celníci nezveřejnili, je z fotografií publikovaných brněnským celním úřadem zřejmé, že to bylo Starobrno ze skupiny Heineken. 

„Zatím jsme stále v procesu vracení sudového piva od zákazníků a závozů nových sudů. Řádově ale zatím můžeme mluvit o stovkách hektolitrů. Pivo našim zákazníkům měníme zdarma,“ sdělila mluvčí Heinekenu Dita Vašíčková. Další z velkých pivovarských skupin Pivovary Lobkowicz nechala otázky na objem zlikvidovaného piva bez odpovědi.

Vnitřní části restaurací jsou otevřené od 25. května, zavřené byly od 14. března.    

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah