Pole na Hané jsou bez sněhu, může to negativně ovlivnit úrodu | E15.cz

Pole na Hané jsou bez sněhu, může to negativně ovlivnit úrodu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Copyright Ian Capper, geograph.org.uk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pole na Hané jsou bez sněhu, což může mít podle odborníků negativní dopad na úrodu zemědělců. Současné počasí přispívá k přenosu viróz, další škody mohou na porostech napáchat hraboši a další škůdci, kterým dosavadní průběh zimy svědčí, řekl ředitel olomoucké Agrární komory (AK) Miloš Porč.

Zda a jak velké škody zemědělcům vzniknou, budou podle něj pěstitelé vědět na jaře. Šéf celostátní Agrární komory Jan Veleba však nepříznivé předpovědi svých kolegů z Hané mírní. Z celostátního pohledu prý úroda zatím ohrožena není.

„Sníh půdě určitě chybí. Na jaře by mohl být kvůli tomu nedostatek vláhy. K tomu jsme navíc zaznamenali nebývale suchý podzim. Největší dopad sucho může mít na ozimy zaseté v pozdější době,“ uvedl Porč.

Problémy na polích na Hané se podle Porče začínají projevovat už nyní. „Už teď se objevují fleky na řepkách. Některé způsobili hraboši, další souvisí s tím, že porosty byly pozdě zaseté,“ řekl ředitel olomoucké AK.

„Zatím do této chvíle se toho mnoho neděje. Naopak ty poslední týdny přinesly vláhu, která z podzimu chyběla,“ nepotvrdil jeho slova Veleba. „U porostů, které byly sety buď pozdě nebo trpěly nedostatkem vláhy, teď díky té vláze a počasí nad nulou se ta vegetace znovu probudila a má to naopak účinky příznivé,“ podotkl. Nicméně připustil, že vláhy by přesto mohlo být víc a pokud nenapadne sníh a přišly by znenadání kruté mrazy, mohlo by to porosty poškodit.

Na začátek ledna nezvykle teplé počasí podle Veleby naopak svědčí podnikům s živočišnou výrobou, kterým snižuje náklady na odklízení sněhu, posypy či vytápění stájí. „Já bych s nějakým brečením zatím počkal,“ poznamenal Veleba.

Pěstitelům obilovin z Olomouckého kraje letos meziročně vzrostla podle odhadů Českého statistického úřadu produkce obilovin. Na základě zjišťování k 15. říjnu ji statistici odhadli na 645 553 tun, v roce 2010 to bylo 520 048 tun. V celém Česku loni sklizeň obilí meziročně vzrostla o jednu pětinu na nadprůměrných 8,2 milionu tun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah