Pomoc pro chudé: země WTO ukončí dotování agrárního vývozu | E15.cz

Pomoc pro chudé: země WTO ukončí dotování agrárního vývozu

Pomoc pro chudé: země WTO ukončí dotování agrárního vývozu
Sucho poznamenalo i letošní sklizeň kukuřice
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Světová obchodní organizace (WTO) se dohodla na zrušení dotací pro vývoz zemědělského zboží. Organizace sdružující 162 států uvedla, že opatření má pomoci především zemědělcům v nejchudších členských zemích. Usnadní totiž prodej jejich produktů, které jsou dosud mnohdy cenově znevýhodňovány proti dováženému zboží.

Podle šéfa WTO jde za dvě desetiletí existence této organizace o nejvýznamnější dohodu v oblasti zemědělství. Země s rozvinutou ekonomikou se v dohodě zavázaly okamžitě zrušit veškeré subvence zemědělského exportu až na několik výjimek. Rozvojové země by tak měly učinit do roku 2018.

„Členové WTO - zvláště rozvojové země - vytrvale žádali zásah v této věci kvůli velmi negativnímu vlivu, který mají tyto dotace na domácí produkci a obchod,“ uvedl šéf WTO Roberto Azevedo.

Akceschopná organizace

Dohodu ocenila rovněž eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, podle níž dohoda dokazuje, že tato často kritizovaná globální organizace je akceschopná.

Úmluva byla podepsána na závěr ministerské konference WTO, která se konala od úterý v keňské metropoli Nairobi. Předtím tam více než 50 zemí organizace podepsalo smlouvu o odstranění cel v obchodě s produkty informačních technologií.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!