Světová produkce vína klesá. Letos bude třetí nejslabší za 20 let | E15.cz

Světová produkce vína klesá. Letos bude třetí nejslabší za 20 let

ČTK

Navzdory záplavám, suchu, mrazi či krupobití, které v Evropě a Jižní Americe poškodily sklizeň hroznů, bude letošní kvalita vína dobrá. Klesne však o více než 250 milionů hektolitrů.

Světová produkce vína letos klesne o pět procent na 259 milionů hektolitrů, a loňský rok tak bude jedním ze tří nejslabších za poslední dvě desetiletí. Odhadla to dnes Mezinárodní organizace pro vinnou révu a víno při evropském sdružení zemědělských organizací COPA/COGECA. Kvalita vína by však podle organizace utrpět neměla.Itálie

Největším producentem na světě zůstala Itálie se 48,8 milionu hektolitrů vína. Následují další velké evropské vinařské země Francie (41,9 milionu) a Španělsko (37,8 milionu). Podle organizace je kvalita letošní evropské sklizně "celkově dobrá".

Ve Spojených státech má produkce vína stoupnout o dvě procenta na 22,5 milionu hektolitrů. Výrazný pokles zaznamenaly Argentina, Chile a Jihoafrická republika, produkce se naproti tomu zvýšila v Austrálií a na Novém Zélandě.

Podle zářijového odhadu Svazu vinařů letošní česká výroba vína kvůli jarním mrazům klesne oproti desetiletému průměru o deset procent. Ve srovnání s nadprůměrným rokem 2015 to znamená pokles asi o 200.000 hektolitrů na zhruba půl milionu hektarů. Podle Svazu vinařů by však kvalita vína měla být nadprůměrná.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.