Povstání separatistů dál sráží ekonomiku Ukrajiny, klesla o sedm procent | e15.cz

Povstání separatistů dál sráží ekonomiku Ukrajiny, klesla o sedm procent

Příslušník ukrajinské armády
Příslušník ukrajinské armády
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla meziročně o sedm procent. Oznámil to tamní statistický úřad. Ukrajinskou ekonomiku sráží povstání proruských separatistů na východě země a následky špatného hospodaření. V loňském třetím kvartálu hrubý domácí produkt klesl o 5,4 procenta. V příštím roce by se ukrajinská ekonomika po dvou letech hospodářské recese měla vrátit k dvouprocentnímu růstu, činí současné odhady.

Ukrajina nedávno dokončila restrukturalizaci dluhu v objemu asi 15 miliard dolarů (376 miliard korun), který má vůči zahraničním věřitelům. Kyjev a Moskva zároveň hledají řešení ukrajinského dluhu vůči Rusku, jemuž Ukrajina dluží ve formě eurobondů tři miliardy dolarů a příští měsíc je má splatit.

Ua GDP Annual Growth Rate

Ruský ministr financí Anton Siluanov dnes po setkání s šéfkou Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeovou na summitu G20 v Turecku prohlásil, že Moskva je připravena dosáhnout s Ukrajinou kompromisu a předložila v otázce dluhu „zajímavou“ nabídku.

Detaily podle agentury Reuters neuvedl. Zopakoval ale, že pro Moskvu je nadále nepřijatelné uvažovat o restrukturalizaci za stejných podmínek, jaké měli soukromí držitelé dluhopisů.

Ruská vláda trvá na tom, že její půjčka není komerčním dluhem, ale oficiální státní pomocí, která by měla být splacena. Prodlení se splátkami ruského dluhu by pro Ukrajinu bylo nebezpečné, protože MMF nemůže dál poskytovat pomoc zemím, které svým věřitelům včas nesplácejí závazky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah