Aero patří mezi 10 nejrychleji rostoucích výrobců letadel světa | E15.cz

Aero patří mezi 10 nejrychleji rostoucích výrobců letadel světa

Aero patří mezi 10 nejrychleji rostoucích výrobců letadel světa
Šéf Aera Vodochody Ladislav Šimek
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Aero Vodochody je devátým nejrychleji rostoucím výrobcem letadel na světě za rok 2013, tržby mu meziročně stouply o 29 procent na 3,8 miliardy korun. Aero by podle nedávného vyjádření vedení mělo do roku 2018 zvýšit svůj obrat o více než 100 procent oproti roku 2013. Již letos ale přijalo téměř 400 nových zaměstnanců.

Zároveň bylo Aero podle žebříčku, který každoročně sestavuje poradenská firma PricewaterhouseCoopers pro letecký magazín Flight International, ohodnoceno jako stý největší letecký výrobce na světě.

O 60 procent za poslední dva roky vzrostla i spolupráce společnosti s českými firmami. Aero vyrábí například části vojenských nákladních letounů Embraer KC-390 či dopravních letounů Airbus A321 neo nebo Bombardier CSeries.

„Jenom náběh sériové výroby těchto programů zajistí růst tržeb Aera do roku 2018 o více než 49 procent,“ uvedl mluvčí Aera Vodochody Tomáš Cícha. Aero se v současnosti zaměřuje také na mezinárodní kooperační programy, kde se podílí na projektech největších leteckých výrobců, jako jsou Airbus, Boeing, Embraer či Sikorsky.

Aero loni zvýšilo čistý zisk
Aero Vodochody funguje od roku 1919. Firma vyrábí i vlastní letadla, jako například L-159, které od roku 2001 používá česká armáda. Společnost je v zisku od roku 2007, kdy ji získala do svého vlastnictví investiční skupina Penta. Nyní v Aeru pracuje přes 1900 zaměstnanců, téměř o 800 více než na konci roku 2010. Největší výrobce letadel v České republice loni zvýšil čistý zisk na 343 milionů z předloňských 264 milionů korun. Více než třetinu jeho produkce tvoří zakázky pro vojenské letectví.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!