Airbus napadne Boeing na domácím hřišti. Chystá továrnu v USA | E15.cz

Airbus napadne Boeing na domácím hřišti. Chystá továrnu v USA

hop

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropský výrobce letadel Airbus se chystá na invazi do USA. Ve městě Mobile ve státě Alabama postaví svou první americkou továrnu. Svému odvěkému rivalovi, americkému Boeingu, tak bude konkurovat přímo na jeho domácím hřišti. Americký trh s letadly je největším na světě.

Má jít o investici v hodnotě několika set milionů dolarů. V chystaném závodě má Airbus vyrábět své populární stroje A320. Prý přísně utajovanou informaci o chystané továrně zveřejnil americký list New York Times s odvoláním na dobře informované zdroje. Detaily o investici mají být zveřejněny příští pondělí.

Tady se vyrábí Airbus A320. Prohlédněte si exkluzivní galerii E15.cz z továrny v Toulouse!

Příchodem do Spojených států Airbus sází na to, že americké aerolinky, jejichž flotily pomalu stárnou, dají přednost Airbusům s nálepkou „made in USA“ před konkurenčními stroji 737 od Boeingu. Výroba v USA je také výrazně levnější než v německém Hamburku nebo ve francouzském Toulouse. Práce amerického dělníka je levnější i proto, že není v odborech. Přesun výroby Airbusu z Evropy do USA by však mohl narazit politický odpor v zemích jako je Francie, kde nyní vládnou socialisté. Airbus má kromě Evropy továrnu v čínském Tianjinu, kde vyrábí tři stroje za měsíc. Čínská pobočka se na obratu firmy podílí z 8 procent.

Odvěcí rivalové Airbus a Boeing mají světový trh s dopravními letadly rozdělený zhruba půl na půl, v USA má však evropský výrobce pouze 20 procent trhu. Kdy by továrna Airbusu v Mobile mohla začít vyrábět první letadla zatím jasné není – podle odhadů expertů nejdříve za tři roky.

Zástupci Airbusu na informaci o stavbě továrny v USA reagovali slovy, že „zatím nemají co oznámit“. Mateřská firma Airbusu, koncern EADS, už v USA působí. V roce 2004 otevřel montážní linku na vrtulníky UH-72 Lakota a A-Star. Sázka to byla úspěšná – firma Eurocopter od té doby svůj obrat zdvojnásobila.

Autor: hop

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah