Albánie chce miliardu dolarů. ČEZ to odmítá | E15.cz

Albánie chce miliardu dolarů. ČEZ to odmítá

ČEZ
ČEZ
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Albánská vláda hodlá zabránit firmě ČEZ, aby prodala podíl v albánské distribuční divizi CEZ Shpërndarje. Tvrdí rovněž, že jí ČEZ dluží na škodách zhruba miliardu dolarů (19 miliard korun).

Albánský regulační úřad ERE v pondělí uvedl, že tento týden rozhodne, zda odebere ČEZ v zemi licenci. ČEZ ve stejný den oznámil, že hodlá prodat svůj podíl 76 procent v CEZ Shpërndarje.

Zbývající podíl v CEZ Shpërndarje vlastní Albánie. Představitelé země poznamenali, že litují, že nebyla informováni o prodeji. Vláda s ČEZ již několik měsíců vede jednání o tom, jak dosáhnout „vyváženého“ řešení.

„Ministerstvo hospodářství, obchodu a energetiky podnikne všechny nutné legální kroky, aby zablokovalo tento proces,“ uvádí se v prohlášení vlády. ČEZ podle Albánie nesplnil důležité povinnosti a způsobil Albánii škodu zhruba jednu miliardu dolarů.

O této částce ale ČEZ pochybuje. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová uvedla, že albánská vláda české firmě nevysvětlila z jakých položek se uváděná částka skládá. „Zřejmě obsahuje i domnělé nároky, které by chtěla vymáhat,“ sdělila Půlpánová.

Podle ní se problém v Albánii výrazně politizuje. „ČEZ má zájem na tom vést s albánskou stranou i nadále konstruktivní jednání, proto se již nebude k podobným nepodloženým informacím vyjadřovat,“ uvedla Půlpánová.

Zároveň upozornila, že ČEZ už při jednáních s albánskou vládou diskutoval také o variantě případného prodeje svého podílu v CEZ Shpërndarje. „Jsme si vědomi toho, že k případnému prodeji je nutný souhlas státních institucí, tudíž bychom samozřejmě neprodali distribuční společnost nikomu, kdo by si potřebný souhlas nebyl schopen získat,“ uvedla Půlpánová.

Hospodářské výsledky CEZ Shpërndarje:

Vývoj provozního výsledku ČEZ v Albánii Autor: CEZ

ČEZ vede již několik měsíců spor s albánskou vládou a regulátorem kvůli dovozu elektřiny a cenám a nezaplaceným pohledávkám státních agentur, napsala agentura Reuters.

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009. Letos se ale dostala do problémů, když státní regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele.

Vývoj akcií ČEZ:

Akcie ČEZ Autor: penize.cz

CEZ Shpërndarje se také potýká se špatnou platební morálkou albánských odběratelů. V listopadu odpojila od sítě státní vodárny, aby je přinutila zaplatit dluhy za dodávky elektřiny, které činily 38 milionů eur (960 milionů korun). Soud v Tiraně ale firmě nakázal, aby vodárny opět připojila. Albánské úřady poté zahájily s CEZ Shpërndarje řízení o odebrání licence, což by mohlo vést k ukončení její činnosti.

ČEZ v Albánii
Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, kdy získala 76 procent v tamní distribuční společnosti. Letos ale CEZ Shpërndarje začala vykazovat ztrátu kvůli změně výkupních cen elektřiny. V listopadu se pak vyhrotil spor se státními vodárnami, které distribuční společnosti dlužily za odebraný proud 38 milionů eur (960 milionů korun). CEZ Shpërndarje ve snaze přinutit vodárny k zaplacení odpojila tyto firmy od sítě, soud v Tiraně jí ale nařídil dodávky elektřiny obnovit. Albánské úřady poté zahájily s CEZ Shpërndarje

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah