Americký Draken převezme 21 letounů L-159, do konce roku osm | E15.cz

Americký Draken převezme 21 letounů L-159, do konce roku osm

Aero L-159 Alca
Aero L-159 Alca
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Milan Nykodym

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká firma Draken International si do konce roku převezme od Aera Vodochody osm cvičných letounů L-159. Celkem si jich kupuje 21. Jedná se o nepotřebné letouny armády, obchod jde ale přes Aero Vodochody. To už se s ministerstvem obrany podle ředitele Aera Vodochody Ladislava Šimka finančně vyrovnalo, v jaké fázi je platba Drakenu na dnešním slavnostním předání prvního letounu neupřesnil.

Ministerstvo obrany se dlouhodobě snaží prodat zhruba tři desítky nepotřebných letounů, z nich by 12 strojů mělo Aero Vodochody přeprodat do Iráku. Za celkem 72 bitevníků L-159 armáda v minulosti zaplatila 51 miliard korun, nyní využívá 24 strojů.

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu o prodeji letounů se společností Draken International minulý rok. Američané měli za 14 letounů zaplatit 220 až 250 milionů korun, zároveň získali opci na dalších 14 letadel. Nakonec se dohodli na celkovém počtu 21. „Pro letoun L-159 je to významný krok, protože se dostává na další kontinent, a je vidět, že je o něj zájem, když si ji vybrala taková společnost jako je Draken, například pro výcvik amerického námořnictva,“ řekl ČTK Šimek.

Armády po celém ve světě pociťují tlak na rozpočet a snaží se najít takové řešení, aby pořídily kvalitní letouny za optimální cenu

Ředitel společnosti Draken International Jared Isaacman řekl, že segment služeb, které společnost Draken poskytuje v odvětví bojových a výcvikových letounů, se v současnosti velmi rozrůstá. Společnost Draken působí ve Spojených státech amerických, některé služby zajišťuje i ve Francii a do budoucna nevylučuje působení v dalších částech Evropy. „Armády po celém ve světě pociťují tlak na rozpočet a snaží se najít takové řešení, aby pořídily kvalitní letouny za optimální cenu,“ uvedl Isaacman.

Podle Šimka je Draken pro Aero Vodochody také významný strategický a marketingový partner pro nový typ cvičného stroje L-39, jehož prototyp nedávno poprvé vzlétl.První zájemci by si stroje mohli koupit na přelomu roků 2018 a 2019. Stroj má trup z původního Albatrosu L-39, dostal ale nový motor a také avioniku.

Draken International je soukromá firma, která poskytuje služby americkému letectvu a námořnictvu. České letouny by mohla používat při cvičení amerických pilotů, kteří by s nimi sváděli zkušební souboje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah